تیتر اخبار | < بایگانی
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس تفسیر:
«قرآن» تمام ادیان آسمانی را در زمین تثبیت کرد
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس تفسیر بیان داشتند:
اگر جامعه اهل تقوا باشد از هر خطری نجات می‌یابد
به همت پایگاه اطلاع رسانی اسراء:
ویژه نامه اینترنتی محرم سال 1440 هـ.منتشر شد
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی تبيين كرد:
فلسفه حج و تبیین نسبت این عمل عبادی با انسان مدرن و امروزی
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق:
اگر کسی اهل استقامت باشد، خداوند روزی او را تأمین می کند
حضور آیت الله العظمی جوادی آملی در حرم مطهر امام خمینی(س)؛
امام راحل پیام قرآن، عترت و اسلام را به جهانیان منتقل کرد
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی‌آملی:
نمایشگاه کتاب می‌تواند ارتباط مولفان را با مخاطبان توسعه بخشد
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی مراسم افتتاحیه کنگره بین...
نظریه عقلانیت وحیانی، سامانه معرفتی برای تولید علوم دینی، حوزوی و دانشگاهی
اثری ارزشمند از آیت الله العظمی جوادی آملی:
کتاب «امامت؛ منشأ حیات خردمندانه بشر» در نمایشگاه کتاب تهران
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی در نشست علمی مطرح کرد؛
رابطه جهان بینی الهی با نظریه علم دینی/ نقش علم دینی در تمدن سازی

دیگر اخبار
«وقودِ» آتش جهنم سران استکبار هستند

«وقودِ» آتش جهنم سران استکبار هستند

از خود بيگانگی در انسان

از خود بيگانگی در انسان

«قرآن» تمام ادیان آسمانی را در زمین تثبیت کرد

«قرآن» تمام ادیان آسمانی را در زمین تثبیت کرد

علم الوراثه اکتسابی نیست/ علم الوراثه از راه «تولّی» حاصل می شود

علم الوراثه اکتسابی نیست/ علم الوراثه از راه «تولّی» حاصل می شود

پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پرسشی درباره بردن نام کوچک ائمه(ع) در ادعیه و زیارات

پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پرسشی درباره بردن نام کوچک ائمه(ع) در ادعیه و زیارات

تقدیر از خدمات اورژانس کشور/ اورژانس امانتدار مردم است

تقدیر از خدمات اورژانس کشور/ اورژانس امانتدار مردم است

نمایشگر دسته ای مطالب
شناسه : 12014109
در گفتگو با معاون آموزشی بنیاد اسراء مطرح شد:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کرسی های علمی محفل مناسبی برای طرح دیدگاه ها و تبیین نظریات علمی است که می تواند به شکوفایی اندیشه ها و بارور سازی آنها کمک شایانی کند. از این رو بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برآن شده است که جهت تبیین دیدگاه ها و اندیشه علامه جوادی آملی به ویژه در موضوع «عقلانیت وحیانی» به برگزاری «کرسی های علمی» اقدام نماید.

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کرسی های علمی محفل مناسبی برای طرح دیدگاه ها و تبیین نظریات علمی است که می تواند به شکوفایی اندیشه ها و بارور سازی آنها کمک شایانی کند. از این رو بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برآن شده است که جهت تبیین دیدگاه ها و اندیشه علامه جوادی آملی به ویژه در موضوع «عقلانیت وحیانی» به برگزاری «کرسی های علمی» اقدام نماید. به همین منظور با حجت الاسلام علی روح الهی معاون آموزشی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء به گفتگو نشسته ایم تا با اهداف و روند برگزاری این کرسی های علمی بیشتر آشنا شویم.

با سلام لطفا در ابتدا بفرمایید کرسی های علمی چه تعریف و ماهیتی دارند؟ و تفاوت آنها با کرسی های نظریه پردازی چیست؟

حجت الاسلام روح الهی: كرسي علمي مسندي متشكل از صاحب نظران و متخصصان است كه در يك حوزة تخصصي فعاليت مي كنند؛ كرسي ها مجامعي آكادميك هستند که محققین می توانند از طريق آنها رأسا و يا به واسطه دانشگاه و مؤسسات تحقیقاتی مربوط، نتيجة تلاش علمي خودشان را ارائه دهند، و از نقدها و داوري هاي متخصصان علمي و نيز ساير مزاياي درنظر گرفته شده بهره برند.این کرسی های علمی و نظریه پردازی،هر دو زمینه ساز رشد علمی در کشور هستند اما باید توجه داشت که کرسی های علمی چیزی غیر از کرسی های نظریه پردازی است، در کرسی های نظریه پردازی، یک صاحب نظریه می خواهد حرف جدیدی بزند و گرهی را باز کند، و به تعبیری علم را یک قدم جلو ببرد؛ یعنی ادعایش این است ، اما ممکن است این ادعا در جمع کمیتة داوران رد بشود، ولی در کرسی های علمی فرد نمی خواهد نظریه جدید بدهد،  حرفی که دیگران از قبل گفته اند را می خواهد تکرار کند. این کرسی ها بیشتر مباحثه و گفتگو هستند تا نظریه پردازی، در این گفتگو ممکن است برخی حقایق روشن شود و برخی مطالب نفی و رد یا اثبات گردد، که این کرسی های علمی ـ تخصصی در سه سطح نظریه پردازی، نقد و نوآوری انجام می شود.

کرسی های علمی چه اهدافی را دنبال می کنند و از چه ضوابطی برخوردارند؟

حجت الاسلام روح الهی: از جمله اهداف کرسی های علمی می توان به ایجاد محیط امن برای بیان آزادانه اندیشه‌ها اشاره کرد، که این باعث تقویت و نهادینه‌سازی سبک اسلامی ـ ایرانی تعامل گفتمانی در محیط های دانشگاهی و همچنین سنت حسنه گفتگوی آزاد چند جانبه می شود؛ تضارب آراء و حاکم شدن فضای عقلانی و علمی با رعایت اخلاق و منطق گفت‌ وگو در محیط‌ های علمی از دیگر اهداف این کرسی هاست که فرصت عادلانه ای را برای بیان آراء و دیدگاه های مختلف در موضوعات گوناگون را ایجاد می کند و باعث می شود تا جامعه از نظرات مختلفی که در محیط های دانشگاهی هست آگاهی پیدا کرده و بهره مند شوند، و این فضا خود کمک شایانی به رفع ابهامات و شبهات گوناگون اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از جامعه می کند.

 

سازمان جهانی آموزش اسراء در راه اندازی این کرسی های علمی علاوه بر اهداف ذاتی این کرسی ها، چه اهداف ویژه دیگری را دنبال می کند؟

حجت الاسلام روح الهی: از سال 1388 دو بحث منظومه فکری و مکتب علمی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به صورت جدی مطرح و دنبال شد که با بررسی های به عمل آمده موضوع «عقلانیت وحیانی» پایه و وجه تمایز اندیشه و مکتب فکری حضرت استاد با سایر اندیشه ها معرفی گردید. در واقع «عقلانیت وحیانی»محمل و پایه های مکتب فکری حضرت استاد است که باید بیش از پیش تبیین گردد. در این بین محفل و مسندی که بتواند به صورت نظام مند نظریات، ایده ها و نقدهای اندیشمندان وصاحبنظران را در این خصوص در یک چارچوب منطقی پشتیبانی کند بسیار حائز اهمیت است.

سازمان جهانی آموزش هم محل مناسبی است و هم این درخواست را دارد که این کرسی های علمی را در بستر خود شکل دهد و این توان را دارد که آنرا ارتقاء به دپارتمان علمی - آموزشی و سپس به اندیشکده تبدیل کند.لذا قصد دارد با شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین  سازمان ایسیسکو هماهنگی های لازم را به عمل آورد تا این کرسی در این دو مرکز نیز رسمیت یافته و این اندیشه جهانی گردد.