تیتر اخبار | < بایگانی
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی‌آملی:
نمایشگاه کتاب می‌تواند ارتباط مولفان را با مخاطبان توسعه بخشد
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی مراسم افتتاحیه کنگره بین...
نظریه عقلانیت وحیانی، سامانه معرفتی برای تولید علوم دینی، حوزوی و دانشگاهی
اثری ارزشمند از آیت الله العظمی جوادی آملی:
کتاب «امامت؛ منشأ حیات خردمندانه بشر» در نمایشگاه کتاب تهران
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی در نشست علمی مطرح کرد؛
رابطه جهان بینی الهی با نظریه علم دینی/ نقش علم دینی در تمدن سازی
آیت الله العظمی جوادی آملی در درس اخلاق بیان فرمودند:
ممكن نیست كسی خلاف كند و آبرویش نرود
آیت الله العظمی جوادی آملی در درس اخلاق بیان داشتند:
کلام ائمه(ع) تفسیر آیات قرآن است/ علاقه و محبت مردم به قرآن و عترت سرمایه است

دیگر اخبار
امام راحل پیام قرآن، عترت و اسلام را به جهانیان منتقل کرد

امام راحل پیام قرآن، عترت و اسلام را به جهانیان منتقل کرد

تاکید بر نشر و ترویج علوم علوی/ توشه ابدی انسان از انس با قرآن و نهج البلاغه به دست می آید

تاکید بر نشر و ترویج علوم علوی/ توشه ابدی انسان از انس با قرآن و نهج البلاغه به دست می آید

کلیپ تصویری؛ مقام عید فطر: ضیافت الله «ادب بندگی 30»

کلیپ تصویری؛ مقام عید فطر: ضیافت الله «ادب بندگی 30»

رویت هلال ماه شوال المکرم ۱۴۳۹ هجری قمری

رویت هلال ماه شوال المکرم ۱۴۳۹ هجری قمری

وداع با ماه مبارک رمضان در بيان امام سجاد(ع)

وداع با ماه مبارک رمضان در بيان امام سجاد(ع)

نظر آیت‌الله العظمی جوادی آملی درباره میزان زکات فطره

نظر آیت‌الله العظمی جوادی آملی درباره میزان زکات فطره

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 6528634
با حضور مدیر حوزه های علمیه کشور:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: با حضور آیت الله اعرافی ریاست حوزه های علمیه سراسر کشور، آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی وحجت الاسلام مولایی قائم مقام بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، و نیز جمعی از مسئولین، علما و فضلای استان مرکزی، مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی اسراء در اراک آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: با حضور آیت الله اعرافی ریاست حوزه های علمیه سراسر کشور، آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی وحجت الاسلام مولایی قائم مقام بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، و نیز جمعی از مسئولین، علما و فضلای استان مرکزی، مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی اسراء در اراک آغاز به کار کرد.

آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور در این مراسم با اشاره به پیشینه حوزه اراک در ایران و جهان اسلام، گفت: حوزه اراک جایگاه رفیعی در ایران و جهان اسلام دارد و پایگاه و خاستگاه حوزه علمیه قم محسوب می شود.

وی افزود: مفاخر و بزرگان حوزه اراک همانند حضرت امام خمینی(ره) و بسیاری دیگر از بزرگان استان، نه تنها در جهان اسلام، بلکه در دنیا اثرگذار بوده اند، لذا باید از این حوزه  صیانت شود.

آیت الله اعرافی در ادامه به بحث تهذیب و اخلاق اشاره و خاطرنشان کرد: باید به قوانین مهم نظام هستی در عرصه خود سازی توجه ویژه کرد، یکی از این قوانین، قانون ماندگار اعمال و بقای موج اعمال ما انسان هاست و هر عملی که ما انسان ها انجام می دهیم، یک زنجیره ای از تبعات را به دنبال خودش می کشاند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، توجه به مفاخر حوزه را مهم دانست و تاکید کرد: اولین شرط طلبگی این است که طلبه حس کند، در هر حال به یک درخت تنومند علمی و معنوی و با برکت متصل شده است. چرا که حوزه قم در 40 و 50 سالگی خود مولد یک تئوری انقلاب اسلامی در جهان شد.

آیت الله اعرافی تاکید کرد: برنامه های حوزه باید هویت سازی کند و ما وظیفه داریم اخلاق و علم را در وجود طلاب نهادینه کنیم.

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان این که حوزه های علمیه باید ذات علمی و عمق دانشی  داشته باشند، اظهار کرد: در آغاز سال تحصیلی باید این امر مهم را در حوزه احیا کرده و ذات علمی و عمق دانشی حوزه را به خوبی تبیین کنیم.

وی ادامه داد: در عصر ما یک علامه طباطبایی به قم آمد و با تفسیر خود جایگاه تفسیر شیعه را بالا برد و با تالیف اصول فلسفه و روش رئالیسم خود موج کمونیسم را مهار کرد.

آیت الله اعرافی تصریح داشت: در مدیریت جدید حوزه ارتقاء و تقویت حوزه های شهرستان و اعطای اختیارات لازم به آنان از سیاست های است که دنبال می شود.

آیت الله اعرافی به بُعد اجتماعی اشاره و تاکید کرد: در طول تاریخ حوزه و روحانیت هیچ گاه از مردم جدا نبوده اند، لذا حوزه های ما باید همواره در کنار محرومین جامعه باشند و با ارتباط خوب با متن جامعه مروج اخلاق اهل بیت علیهم السلام در جامعه باشند.

وی در پایان سخنان خود در تشریح یکی دیگر از ابعاد ماموریت حوزه، گفت: ابعاد بین المللی حوزه باید تقویت شود و حوزه باید تمدنی باشد و نیازهای زمان را به خوبی پاسخ دهد.

گفتنی است مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی اسراء که در مجتمع حوزوی خاتم الانبیاء اراک راه اندازی گردیده است در  رشته تفسیر و علوم قرآن در مقطع سطح ۳(کارشناسی ارشد) اقدام به پذیرش طلاب واجد شرایط می کند. طلاب و دانش پژوهان در این دوره تحصیلی با بهره‌مندی از اساتید برجسته و ممتاز، امکان آشنایی با مکتب تفسیری آیت‌الله العظمی جوادی آملی را به دست می‌آورند.