تیتر اخبار | < بایگانی
در سالن همایش های بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء:
آئین رونمایی از کتاب «تحریر الاصول» برگزار شد
آیت الله العظمی جوادی آملی در نشست دوره ای اساتید سطوح عالی حوزه:
تبیین نقش مرجعیت و حوزه های علمیه در مسائل سیاسی و اجتماعی

دیگر اخبار
مهدی(عج) آينه مهر الهی/ وظایف شخصی منتظران

مهدی(عج) آينه مهر الهی/ وظایف شخصی منتظران

صبری که انسان برای رضای خدا انجام می دهد، عبادت است

صبری که انسان برای رضای خدا انجام می دهد، عبادت است

جایگاه خاص کمک کنندگان به سیل زده ها در کلام ائمه (ع)

جایگاه خاص کمک کنندگان به سیل زده ها در کلام ائمه (ع)

دروس خارج فقه و تفسیر آیت الله العظمی جوادی آملی در سامانه «نجاح» قرار گرفت

دروس خارج فقه و تفسیر آیت الله العظمی جوادی آملی در سامانه «نجاح» قرار گرفت

منظور از

منظور از "طریق مَهیَع" در صلوات شعبانیه در بیان حضرت علامه جوادی آملی

آموزه های رفتاری امام سجاد(علیه السلام) در بیان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی

آموزه های رفتاری امام سجاد(علیه السلام) در بیان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 17512536
آیت الله العظمی جوادی آملی:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دکتر مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران به همراه جمعی از اعضای این فرهنگستان و نیز برخی از چهره های ماندگار کشور در حوزه پزشکی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دکتر مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران به همراه جمعی از اعضای این فرهنگستان و نیز برخی از چهره های ماندگار کشور در حوزه پزشکی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار، در سخنانی اظهار داشتند: انتظاری که از شما بزرگواران وجود دارد این است که شاگردان خود را در دانشگاه ها بیش از گذشته با قرآن و عترت آشنا کنید که برای تحقق این مهم ابتدا لازم است دانشگاه اسلامی شود.

ایشان ادامه دادند: اسلامی شدن دانشگاه به داشتن نمازخانه و برگزاری مراسمات مذهبی نیست، این کارها، اقدامات خوبی است لکن حرف اول دانشگاه را دانش می زند؛ دانش اگر الهی، دینی، قرآنی و علوی شد، دانشگاه اسلامی خواهد شد و به تبع آن کشور نیز طیب و طاهر می شود.

معظم له خاطرنشان کردند: این مساله باید برای دانشجویان تبیین شود که ريشه همه ترس های انسان مرگ است! با این وجود انسان در مواجهه با مرگ، مرگ را می میراند نه اینکه بمیرد!

آیت الله العظمی جوادی آملی اذعان داشتند: طبق بیان قرآن کریم، انسان مرگ را می چشد و مشخص است که هر ذائقی مذوق را هضم می کند، لذا انسان موجودی ابدی است و موجود ابدی، کالای ابدی لازم دارد که زاد ابدی جز توحید و تقوا نیست، این مفهوم اساسی علم دینی است.

ایشان در تشریح مفهوم علم دینی تصریح داشتند: علم دینی به این معنا نیست که ما انتظار داشته باشیم مثلاً قرآن یا روایت به ما درمان سرطان را بگوید بلکه آنچه قرآن از علم دینی می گوید این است که انسان و هر چه در جهان است آیت و آیینه است اما فرق این آیینه با دیگر آیینه ها این است که این آیینه ای است که تنها و تنها سازنده خود یعنی خدای متعال را نشان می دهد.

معظم له افزودند: با این وجود اگر آیینه در دست شخص کور قرار بگیرد او فقط شیشه و سطح صیقلی آن را درک می کند، پس چشم بینا لازم است تا بتوان در آیینه جهان، خالق را مشاهده کرد.

آیت الله العظمی جوادی آملی ابراز داشتند: علم، تابع معلوم است؛ علم هر چه معلوم است را به عالم نشان می دهد، در حقیقت علم چراغ و سراج است، آنچه به اسم علم از غرب به ایران رسیده لاشه علم است آنچه به علم، حیات می بخشد و آن را زنده و پویا می کند، علم دینی است.

ایشان تاکید داشتند: دانشجویان باید دینی بیاندیشند، وقتی علم دینی در دانشگاه در جریان باشد، نه تنها این دانشجو روسری را کنار نمی گذارد بلکه سجاده را در آغوش خواهد گرفت، دانشجویان اگر با این تفکر تربیت شوند آنگاه خواهند توانست بین اشکالات موجود در کشور و اصل دین، مرزبندی قائل شوند و نابسامانی ها را به پای دین نگذارند.

در ابتدای این دیدار گزارشی از اقدامات صورت گرفته جهت برگزاری همایش «قرآن، عترت و سلامت» و همایش « سلامت معنوی» که به همت گروه قرآن عترت وسلامت فرهنگستان علوم پزشكی برگزار خواهد شد، ارائه گردید.