تیتر اخبار | < بایگانی
در سالن همایش های بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء:
آئین رونمایی از کتاب «تحریر الاصول» برگزار شد
آیت الله العظمی جوادی آملی در نشست دوره ای اساتید سطوح عالی حوزه:
تبیین نقش مرجعیت و حوزه های علمیه در مسائل سیاسی و اجتماعی
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس تفسیر:
«قرآن» تمام ادیان آسمانی را در زمین تثبیت کرد

دیگر اخبار
لزوم ‌کسب شناخت و معرفت هر چه بیشتر نسبت به شخصیت علی علیه السلام

لزوم ‌کسب شناخت و معرفت هر چه بیشتر نسبت به شخصیت علی علیه السلام

اعتکاف جلوه گاه تعظیم بندگی الله

اعتکاف جلوه گاه تعظیم بندگی الله

زمینه تبادل علم و فرهنگ بین ایران و دیگر کشورها را فراهم آورید/ما پایبندی به امضا و تعهدات خود را از قرآن کریم آموختیم

زمینه تبادل علم و فرهنگ بین ایران و دیگر کشورها را فراهم آورید/ما پایبندی به امضا و تعهدات خود را از قرآن کریم آموختیم

نشست علمی «جایگاه قرآن در بین علوم اسلامی» در نجف اشرف برگزار شد

نشست علمی «جایگاه قرآن در بین علوم اسلامی» در نجف اشرف برگزار شد

دستی که برای خدا سجده کرده است، پیش دیگری دراز نمی‌شود

دستی که برای خدا سجده کرده است، پیش دیگری دراز نمی‌شود

پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پرسشی درباره اختصاص فضایی از مسجد به كتابخانه

پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پرسشی درباره اختصاص فضایی از مسجد به كتابخانه

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 16397195
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی در مصاحبه با خبرگزاری حوزه:


رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء گفت: به واسطه همه سر و صداها و هیاهوهایی که در باب حوزه و فعالیت های آن وجود دارد، متاسفانه از عمق حوزه و گستره ای که در فضای دانش ها و بینش ها و روش ها در حوزه وجود دارد، شناخت مناسبی وجود ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی با حضور در غرفه خبرگزاری حوزه در پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه (مشکات) در گفت وگو با خبرنگار این خبرگزاری اظهارداشت: به رغم همه صحبت هایی که در باب حوزه و دین می شود همچنان حوزه و فعالیت های آن ناشناخته است.
رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان کرد: به واسطه همه سر و صداها و هیاهوهایی که در باب حوزه و فعالیت های آن وجود دارد، متاسفانه از عمق حوزه و گستره ای که در فضای دانش ها و بینش ها و روش ها در حوزه وجود دارد، شناخت مناسبی وجود ندارد.
وی تصریح کرد:نقش این نمایشگاه ها این است که درون حوزه و باطن را آشکار و ظاهر می سازد و جامعه را نسبت به فعالیت هایی که انجام داده اند آگاه می کند.
حجت الاسلام والملسمین جوادی آملی خاطرنشان کرد:یکی از مهم ترین دستاوردهای نمایشگاه ابتدا برای خود حوزه است، ارزیابی خواهد کرد، تلاشی که در طول 40 سال علمی و مجاهدتی که انجام داده کافی و  وافی است؟
وی ادامه داد: همچنین این گونه ارزیابی می کند که آیا نسبت به نیازهای نظام و جامعه و انقلاب و نهادهایی که در جامعه وجود دارد کافی است و یا نارساهایی وجود دارد؟
رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء اظهار کرد: حوزه وقتی آگاه شود که نیازهایی در درون و بیرون از حوزه و جامعه و نظام وجود دارد طبیعی است که تلاش می کند بر اساس منابع وحیانی، این نیازها را پاسخ دهد و شأنیت علمی برای این پاسخ ها ایجاد کند.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر نیز بیرون از حوزه بسیاری مشتاق اند ببینند که اندیشه های دینی در قالب های علمی فرهنگی تا چه حدی قابلیت ارائه پیدا کرده است و می تواند برای آن ها مفید و کارساز باشد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی بیان کرد: نیاز است جامعه ما این مراوده بین حوزویان و پژوهشگران و محققان و مولفان را با بدنه جامعه و نظام پیدا کند.
وی گفت: متاسفانه هنوز نظام نتوانسته یک ارتباط منطقی با حوزه ایجاد کند و فکر می کند، اگر احیانا یک مراودات کوچکی اتفاق بیفتد این می تواند تمام آن چه که حوزه در اختیار نظام باید قراردهد این کار انجام بشود.
رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء تصریح کرد: یک شعاری می دهند و می گویند نظام فرزند حوزه است و حوزه مادر است؛ اما متاسفانه این مناسبت تنها در حد یک شعار است، اگر واقعا نظام فرزند حوزه است این فرزند باید از جایگاه این مادری تامین شود.
وی توضیح داد: دانش و فرهنگ و آموخته ها و مناسبت های همگی از او نشات بگیرد در حالی که می بینیم جز یک لایه سطحی و گذرا از دین برخوردار نیست، اما عمق لایه ها در جای دیگر تامین می شود.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی عنوان کرد:نظام اقتصادی و فرهنگی و نظام تربیتی و نظام علمی و اجتماعی هیچ کدام در حقیقت ریشه در منابع وحیانی و آموخته های دینی ندارد.
وی گفت: این گسست که محسوس آن است که حوزه اصیل نه حوزه شعاری و حوزه رسانه ای در فضاهای عمومی بلکه حوزه ای که با یک رسانه تخصصی بخواهد معرفی شود، خیلی متفاوت تر از آن است که می بینیم.
رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان کرد: نقش این نمایشگاه ها، این است که بتوانند فاصله ها را کمتر و گسل ها را ترمیم و رابطه بین مردم و نظام و حوزه را تقویت کنند.