تیتر اخبار | < بایگانی
آیت الله العظمی جوادی آملی در نشست دوره ای اساتید سطوح عالی حوزه:
تبیین نقش مرجعیت و حوزه های علمیه در مسائل سیاسی و اجتماعی
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس تفسیر:
«قرآن» تمام ادیان آسمانی را در زمین تثبیت کرد
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس تفسیر بیان داشتند:
اگر جامعه اهل تقوا باشد از هر خطری نجات می‌یابد
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی تبيين كرد:
فلسفه حج و تبیین نسبت این عمل عبادی با انسان مدرن و امروزی
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق:
اگر کسی اهل استقامت باشد، خداوند روزی او را تأمین می کند
حضور آیت الله العظمی جوادی آملی در حرم مطهر امام خمینی(س)؛
امام راحل پیام قرآن، عترت و اسلام را به جهانیان منتقل کرد
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی‌آملی:
نمایشگاه کتاب می‌تواند ارتباط مولفان را با مخاطبان توسعه بخشد
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی مراسم افتتاحیه کنگره بین...
نظریه عقلانیت وحیانی، سامانه معرفتی برای تولید علوم دینی، حوزوی و دانشگاهی

دیگر اخبار
اختلاف، بیماری بدخیمی است که ثمری جز ویرانی برای جامعه ندارد

اختلاف، بیماری بدخیمی است که ثمری جز ویرانی برای جامعه ندارد

تبیین آثار و ویژگی های جامعه جاهلی از منظر قرآن کریم

تبیین آثار و ویژگی های جامعه جاهلی از منظر قرآن کریم

نهایت گذشت و اخلاق در پاسخ خداوند به بی ادبی اعراب جاهلی

نهایت گذشت و اخلاق در پاسخ خداوند به بی ادبی اعراب جاهلی

قلمی که حق‌نگار است و مسطورات او حق است، می‌تواند جامعه را متمدّن کند

قلمی که حق‌نگار است و مسطورات او حق است، می‌تواند جامعه را متمدّن کند

معاد از مهم‌ترین عوامل تربیتی ماست/ ریشه مشکلات جامعه، فراموشی معاد است

معاد از مهم‌ترین عوامل تربیتی ماست/ ریشه مشکلات جامعه، فراموشی معاد است

عالمان دینی و همه مؤمنین موظّفند که «ماء معین» باشند

عالمان دینی و همه مؤمنین موظّفند که «ماء معین» باشند

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 8943587
در مراسم رونمایی از دو کتاب فطرت و معاد مطرح شد:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: مراسم گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه به همراه آئین رونمایی از دو کتاب «فطرت» و «معاد» برگرفته از آثار آیت الله العظمی جوادی آملی با پیام تصویری معظم له و با حضور شخصیت های فرهیخته حوزوی و دانشگاهی در محل سالن جلسات سازمان سمت برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: مراسم گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه به همراه آئین رونمایی از دو کتاب «فطرت» و «معاد» برگرفته از آثار آیت الله العظمی جوادی آملی با پیام تصویری معظم له و با حضور شخصیت های فرهیخته حوزوی و دانشگاهی در محل سالن جلسات سازمان سمت برگزار شد.

بنیاد اسراء خدمات بزرگی در عرصه علوم انسانی انجام داده است

آیت الله دکتر احمد احمدی مدیر سازمان سمت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم در سخنانی با اشاره به همکاری انتشارات سمت به عنوان متولی تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها با نهادهای حوزوی بیان داشت:

انتشارات سمت رابط حوزه و دانشگاه است چرا که بدون استفاده از حوزه، ما نخواهیم توانست کار ارزشمندی در علوم انسانی در دانشگاه ها انجام دهیم.

وی ادامه داد: بنیاد اسراء که بنیانگذار آن آیت الله العظمی جوادی آملی است خدمات بزرگی را در عرصه علوم انسانی انجام داده است لذا به عنوان سازمان سمت تصمیم گرفتیم که در یک برنامه مشترک، برخی فعالیت های بنیاد اسراء در زمینه مسائل کلامی، فکری و تفسیری را با همکاری خود این مرکز انتخاب کنیم و برای عرضه به دانشگاه ها آنها را تدوین و منتشر نماییم که دو کتاب «فطرت» و «معاد» از این جمله می باشند.

آیت الله دکتر احمد احمدی ابراز داشت: دو کتاب «فطرت» و «معاد» به نحو مطلوبی آمده شده است و انشاالله خدمت بزرگی برای دانشگاه ها خواهد بود.

وی در خصوص دلایل انتخاب موضوع معاد و فطرت خاطرنشان کرد: از بین همه براهین و دلایلی که در خصوص اثبات ذات پاک خداوند اقامه شده است بحث فطرت از همه مستحکم تر است؛ تا علوم حصولی به علم حضوری نرسد قابل پذیرش برای بشر نیست و این موضوع به بهترین وجه توسط آیت الله العظمی جوادی آملی تبیین شده است. لذا این عنوان در گام نخست انتخاب شد.

مدیر سازمان سمت اذعان داشت: در خصوص بحث معاد نیز، آیت الله العظمی جوادی آملی به بهترین وجه، هم معاد جسمانی و هم معاد روحانی را تبیین و عرضه نموده اند.

وی ابراز امیدواری کرد همکاری های بیشتری بین سازمان سمت و بنیاد اسراء صورت بگیرد و پروژه های بعدی در مدت زمان کمتری به ثمر برسد و به نهادهای حوزوی و دانشگاهی ارائه شود تا مورد استفاده هر دو نهاد قرار بگیرد.

 

اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه و نقش آن در توسعه علوم انسانی اسلامی

دکتر مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سخنانی با موضوع «اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه و نقش آن در توسعه علوم انسانی اسلامی» بیان داشت: در ابتدا بین علم و دین، دوتایی و جدایی وجود ندارد، تا جایی که از منظر علما پرداختن به علم عبادت تلقی می شد.

وی ادامه داد: به مرور علم جدید طی چند قرن تفکر پوزیتیویسمی را بر فضای دانشگاه ها حاکم کرد که تا امروز نیز آثار سوء آن را شاهد هستیم.

دکتر مهدی گلشنی در تعریف حوزه و دانشگاه بیان داشت: منظور از وحدت حوزه و دانشگاه آن است که جهان بینی اسلامی بر فضای دانشگاه ها حاکم شود و حوزه توان بالاتر از آنچه تاکنون شاهد بوده ایم را در این زمینه دارا می باشد که بتواند تفکر اسلامی را به دانشگاه ها عرضه و آن را حاکم کند و از جهان بینی پوزیتیویسمی به جهان بینی الهی و اسلامی حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید جلسات مشترکی برای بررسی مسائل علم روز و جنبه های پیرامونی آن بین بزرگان حوزه و دانشگاه تشکیل بشود. در حقیقت لازمه حاکم شدن تفکر و جهان بینی اسلامی بر دانشگاه ها تعامل جدی تر بین حوزه و دانشگاه در زمینه  های تخصصی و کلی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح داشت: حوزه خیلی می تواند در اصلاح فرهنگ دانشگاه ها که متاسفانه در شرایط فعلی وضعیت مطلوبی ندارد موثر باشد، همچنین همکاری حوزه و دانشگاه در احیاء علوم انسانی در جامعه می تواند موثر باشد.

حوزه و دانشگاه باید از روش های همگرا  در زمینه رفع ضعف های ساختاری علوم انسانی بهره ببرند

دکتر وحید احمدی مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان این مطلب که 50 درصد ظرفیت دانشجویی کشور در علوم انسانی فعال هستند بیان داشت:  با وجود ظرفیت های گسترده حوزه علوم انسانی در کشور شاهد ضعف ساختاری در حوزه علوم انسانی هستیم.

وی در ادامه با ارائه آماری از وضعیت مراکز، نهادهای علمی، نشریات علمی پژوهشی فعال در حوزه علوم انسانی و دیگر شاخص های علمی مربوطه به آسیب شناسی وضعیت ساختاری علوم انسانی در کشور پرداخت.

دکتر وحید احمدی اظهار داشت: نبود نظام جامع پژوهش و فناوری در علوم انسانی، نبود نظام سنجش اثربخشی پژوهش ها در علوم انسانی، نبود نظام اولویت سنجی و نیاز سنجی پزوهش و فناوری در علوم انسانی و بی توجهی به جنبه فناورانه و کاربردی علوم انسانی از جمله دلائلی است که ما را با ضعف ساختاری در حوزه علوم انسانی درگیر کرده است که رفع آن نیازمند همکاری حوزه و دانشگاه است و در این عرصه وحدت بین این دو نهاد تجلی پیدا خواهد کرد.

وی تاکید داشت: حوزه و دانشگاه باید از روش های همگرا در جهت استفاده از ظرفیت های یکدیگر در زمینه رفع ضعف های ساختاری علوم انسانی بهره ببرند و این معنای حقیقی وحدت این دو نهاد است.

 

در پایان این مراسم ضمن رونمایی  از دو کتاب «فطرت» و «معاد» از مولفان این دو کتاب  و نیز از پژوهشگران برتر پژوهشکده تحقیق و توسعه علوم انسانی «سمت» تقدیر به عمل آمد.