تیتر اخبار | < بایگانی
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی‌آملی:
نمایشگاه کتاب می‌تواند ارتباط مولفان را با مخاطبان توسعه بخشد
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی مراسم افتتاحیه کنگره بین...
نظریه عقلانیت وحیانی، سامانه معرفتی برای تولید علوم دینی، حوزوی و دانشگاهی
اثری ارزشمند از آیت الله العظمی جوادی آملی:
کتاب «امامت؛ منشأ حیات خردمندانه بشر» در نمایشگاه کتاب تهران
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی در نشست علمی مطرح کرد؛
رابطه جهان بینی الهی با نظریه علم دینی/ نقش علم دینی در تمدن سازی
آیت الله العظمی جوادی آملی در درس اخلاق بیان فرمودند:
ممكن نیست كسی خلاف كند و آبرویش نرود
آیت الله العظمی جوادی آملی در درس اخلاق بیان داشتند:
کلام ائمه(ع) تفسیر آیات قرآن است/ علاقه و محبت مردم به قرآن و عترت سرمایه است

دیگر اخبار
باید به ماه رمضان به مثابه منجی و نجات‌بخش جامعه‌مان نگاه کنیم

باید به ماه رمضان به مثابه منجی و نجات‌بخش جامعه‌مان نگاه کنیم

بهترين راه برای عنداللهی شدن روزه گرفتن است

بهترين راه برای عنداللهی شدن روزه گرفتن است

کلیپ تصویری؛ مقام توبه:سالک بیدار طاهر «ادب بندگی 6»

کلیپ تصویری؛ مقام توبه:سالک بیدار طاهر «ادب بندگی 6»

مرجعیت جایگاه اصیل و نظام مندی را در تفکر و اندیشه شیعی ایجاد کرده است

مرجعیت جایگاه اصیل و نظام مندی را در تفکر و اندیشه شیعی ایجاد کرده است

کلیپ تصویری؛ مقام یقظه: سالک بیدار «ادب بندگی 5» بخش اول

کلیپ تصویری؛ مقام یقظه: سالک بیدار «ادب بندگی 5» بخش اول

کلیپ تصویری؛ مقدمه سلوک2: ادب سیر سالک «ادب بندگی 4»

کلیپ تصویری؛ مقدمه سلوک2: ادب سیر سالک «ادب بندگی 4»

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 8505819
آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار با رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره):


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) به همراه جمعی از مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره) سراسر کشور با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) به همراه جمعی از مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره) سراسر کشور با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار اظهار داشتند: کمک به محرومان یک امر عاطفی و انسانی است و همه مردم جهان با هر عقیده و دینی این کار را انجام می دهند، اما یک فرق جوهری بین ما و آنها در موضوع کمک به دیگران وجود دارد.

ایشان ادامه دادند: آنکه امام(ره) و انقلاب به وجود آورد چیزی فراتر از کمک کردن به فقیر است؛ طبق بیان حضرت امیر علیه السلام باید گردن فقر را زد! باید توانایی تولید و اشتغال داشته باشیم؛ این، کمیته امداد امام خمینی(ره) است و این مهم به پشتوانه بانکداری اسلامی محقق می شود.

معظم له تاکید داشتند: مزدوری در اسلام مکروه هست، باید افراد برای خود کار کرده و با عزت و کرامت، خود را اداره کنند، تنها سیر کردن افراد در اسلام مساله نیست بلکه مساله «اکرام» افراد در اسلام مطرح است.

آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به آیات نورانی قرآن کریم ابراز داشتند: هرگز در قرآن از ندار به فاقد یاد نشده است! تعبیر قرآن کریم «فقیر» است؛ از منظر قرآن «فقیر» کسی است که ستون فقراتش شکسته است به عبارت دیگر ملتی که اقتصاد پویا و مانا ندارد و جیب و کیفش خالی است، ستون فقراتش شکسته است. به این ترتیب ما داریم با دست خود عضو کمیته امداد تربیت می کنیم! کشوری که دانشگاهش تنها پشت میز نشین تربیت کند، این کشور به سمت فقر در حال حرکت است، خروجی دانشگاه باید وارد صنعت و کشاورزی و تولید شود، پشت میز نشینی مشکلی را از کشور حل نمی کند!

ایشان با اشاره به حضور پررنگ مردم در کمک به حادثه دیدگان زلزله اخیر در کشور خاطرنشان کردند: ما اگر اختلاس، نجومی و ربا نداشته باشیم، مردم، مردم خوبی هستند و نشان دادند که کشور را خواهند ساخت، لذا ما باید با فقر مبارزه کنیم که کاری عقلی است و به کارهای عاطفی صرف، بسنده نکینم.

معظم له اذعان داشتند: طبق فرمایش قرآن کریم، بهره ی انفاق کننده بیش از کسی است که انفاق را دریافت می کند، آیه 265 سوره بقره در خصوص زکات دهنده می فرماید، زکات دهنده در حقیقت ریشه خود را محکم و تثبیت می کند یعنی به پای ریشه خود آب می ریزد؛ «وَ مَثَلُ الَّذينَ يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ تَثْبيتاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ »، ثواب بردن امر دیگری است اما مهمترین مساله «تَثْبيتاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ» است، کسی که انفاق می کند جایگاه خود را تثبیت می کند.

آیت الله العظمی جوادی آملی ادامه دادند: این کشور این ثابت و محکم بودن را لازم دارد، این فرق بین کمیته امداد اسلامی و کمیته امداد غیر اسلامی است! کمیته امداد اسلامی به دنبال «تَثْبيتاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ» است که موضوعی است عقلی، اما کمیته امداد غیر اسلامی تنها به دنبال همان بعد عاطفی کار است.

ایشان با تاکید بر حفظ آبروی مومن در اسلام بیان داشتند: ما در حفظ آبروی مردم، امین الله هستیم، و آبروی انسان، امانت الهی است، آبرو و اعتماد به کمیته امداد باید حفظ شود و در سایه این اعتماد به مجموعه شما، قرض الحسنه نیز باید تقویت گردد، مردم شما را امین پول خود می دانند اگر خدای نکرده یک نفر از شما آلوده باشد، این آبرو و اعتماد لطمه خواهد خورد و جبران آن دشوار خواهد بود.