تیتر اخبار | < بایگانی
حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
آیت‌الله هاشمی، در هر موقعیتی بر اعتدال، تأکید داشت
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
وحی را به عنوان منبع اصیل معرفتی باور کنیم
همزمان با آئین رونمایی از دو کتاب «فطرت» و «معاد»؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مراسم گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه
شاخصه های برتری رسول اکرم بر پیامبران(3)؛
دو ویژگی خاص پیامبر گرامی اسلام(ص)
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق بیان داشتند:
جامعه جاهلی گرفتار عمل به گمان و تبعیت از هوای نفس است
به مناسبت 24 آبان ماه، روز بزرگداشت علامه طباطبایی؛
خُلق قرآنی علامه طباطبایی در بیان آیت الله العظمی جوادی آملی
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
قیام عاشورا؛ الگویی برای تحقق اقتصاد عادلانه
حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان کرد:
قرآن کتاب زندگی است/لزوم پرداختن به مدل‌‎های زیست قرآنی

دیگر اخبار
دومین کرسی مناظره بررسی «دیدگاه آیت الله جوادی آملی درباره ماهیت علم دینی» برگزار می شود

دومین کرسی مناظره بررسی «دیدگاه آیت الله جوادی آملی درباره ماهیت علم دینی» برگزار می شود

حضرت زهرا(س) اسوه جوامع بشری است/ ضرورت معرفت و تأسي به سنت و سيرت حضرت زهرا(سلام الله عليها)

حضرت زهرا(س) اسوه جوامع بشری است/ ضرورت معرفت و تأسي به سنت و سيرت حضرت زهرا(سلام الله عليها)

اگر دین را برداریم اخلاق ضامن اجرا ندارد

اگر دین را برداریم اخلاق ضامن اجرا ندارد

بررسی مقام منيع فاطمه زهرا(س)/دليل حجت بودن فاطمه زهرا(س) بر ائمه(ع)

بررسی مقام منيع فاطمه زهرا(س)/دليل حجت بودن فاطمه زهرا(س) بر ائمه(ع)

حضور مرکز بین الملل نشر اسراء در نمایشگاه بین المللی کتاب دین

حضور مرکز بین الملل نشر اسراء در نمایشگاه بین المللی کتاب دین

نهج البلاغه کتاب حقوق بشر است/ دستورات اخلاقی برای این است که ما وارث شایسته ای برای پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بشویم

نهج البلاغه کتاب حقوق بشر است/ دستورات اخلاقی برای این است که ما وارث شایسته ای برای پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بشویم

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 6367823
آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار با سرلشکر باقری بیان نمودند:


پایگاه اطلاع‌رسانی اسراء: سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با حضور در دماوند با آیت الله العظمی جوادی آملی، دیدار و گفتگو کرد. معظم له در این دیدار بیان داشتند: وقتی خدا به این غبارِ نظامی كه از میدان نبرد برمی‌خیزد، سوگند یاد می‌كند، معلوم می‌شود اینها نزد خدا خیلی محترم و عزیز هستند که به تك تك اینها سوگند یاد می‌كند و راز اهمیت این بحث‌های نظامی هم برای صیانت از ناموس دین است، یعنی اهمیت مساله به خاطر حفظ قرآن، عترت، مسلمان‌ها و ملت اسلامی، ناموس و سرزمین اسلامی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اسراء: سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با حضور در دماوند با آیت الله العظمی جوادی آملی، دیدار و گفتگو کرد.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار پس از استماع گزارش رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، با تقدیر از اقدامات و عملکرد نیروهای مسلح کشور بیان داشتند: از ذات اقدس الهی مسئلت می‌كنیم تمام قدم‌هایی كه برداشتید و اقداماتی كه كردید و خواهید كرد مقبول ذات اقدس الهی باشد!

ایشان با اشاره به سوگند یاد کردن خداوند به برخی امور در قرآن کریم، اظهار داشتند: قرآن كریم وقتی بخواهد به  چیزی اهمیت بدهد، به آن سوگند یاد می‌كند؛ یك وقت است كه دستور می‌دهد فلان كارها را انجام بدهید یك وقت است كه گذشته از دستور، به آن سوگند یاد می‌كند! این سوگند یاد كردن، نشانه اهمیت مسئله است و از جمله چیزهایی که قرآن به آن سوگند یاد می کند، یكی مسئله «فرهنگ» است، یكی هم مسئله «نظام و ارتش و سپاه».

معظم له ادامه دادند: وقتی قرآن کریم در جریان مسائل فرهنگی و علم به «قلم» قسم یاد می‌كند ﴿ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یسْطُرُونَ﴾ فرمود قسم به قلم و آنچه را كه با قلم نوشته می‌شود؛ این نشان می‌دهد كه قلم به دستان ما باید طوری بنویسد كه آن نوشته‌ها مقبول، مورد اهتمام و احترام خدا باشد.

معظم له در خصوص اهمیت تقویت نیروی نظامی کشور از منظر قرآن کریم، اظهار داشتند: خداوند برای امور نظامی، سوگندهای فراوانی یاد كرده است، امروز تانك، نفربر و هواپیمای شكاری است اما آن روز همین اسب بود، اسب‌ها را نعل می‌زدند كه در این رفت و آمدها آسیب نبیند، چون در منطقه حجاز سنگریزه فراوان بود در اثر برخود سم اسبان با این سنگها جرقّه‌ای ایجاد می شد، خدا در سوره مباركه عادیات به این اسب‌ها، به آن سمّ‌ها، به آن سرعت رفتن‌ها، به آن جرقّه‌زدن‌ها سوگند یاد كرد ﴿وَ الْعادِیاتِ ضَبْحاً ٭ فَالْمُورِیاتِ قَدْحاً ٭ فَالْمُغیراتِ صُبْحاً ٭ فَأَثَرْنَ بِهِ نَقْعاً ٭ فَوَسَطْنَ بِهِ جَمْعاً﴾؛ وقتی خدا به این غبارِ نظامی كه از میدان نبرد برمی‌خیزد، سوگند یاد می‌كند، معلوم می‌شود اینها نزد خدا خیلی محترم و عزیز هستند که به تك تك اینها سوگند یاد می‌كند و راز اهمیت این بحث‌های نظامی هم برای صیانت از ناموس دین است، یعنی اهمیت این مساله به خاطر حفظ قرآن، عترت، مسلمان‌ها و ملت اسلامی، ناموس و سرزمین اسلامی است.

آیت الله العظمی جوادی آملی خاطرنشان کردند: از این اهتمام الهی وظیفه ما مشخص می‌شود، وظیفه ما تنها این نیست كه كار انجام بدهیم، وظیفه ما این است كه بدانیم در این راه پشتیبانی هم داریم، چرا که خداوند آن طوری كه درباره مسئله حفظ نظام و كشورداری و ناموس سوگند یاد كرده است درباره نماز و روزه آن طور سوگند یاد نكرد؛ معلوم می‌شود كه این مساله از منظر الهی اهمیت دارد كه می فرماید اگر شما وارد صحنه بشوید من نیز حافظ شما خواهم بود. بنابراین ما هرگز نباید بگوییم دشمن چند برابر ماست و دست ما كوتاه است، هرگز نباید چنین فكری كنیم.

معظم له تصریح داشتند: دشمنان ما تنها آهن دارند اما ما هم آهن داریم و هم آه داریم! جنگ و كار و كشور را تنها آهن اداره نمی‌كند، كشوری كه فقط آهن دارد خروجی‌اش جنگ جهانی اول و دوم است كه حدود هفتاد میلیون را آن روز خاك كردند و به جایی نرسید، پس معلوم می‌شود كُشتن و قتّالی و درندگی و راهزنی مشكل را حل نمی‌كند. سرّش این است كه اینها آهن دارند، ما هم آهن داریم اما اسلحه‌ای داریم كه آنها ندارند و آن «آه» است كه در دعای كمیل می‌گوییم «و سلاحه البكاء» ما اشك داریم، ما در کنار مبارزه با دشمن بیرون، به دشمن درون نیز می‌تازیم. كسی كه خودش را تربیت كرد دیگر نه زیر بار زور می‌رود نه به كسی زور می‌گوید، نه راه كسی را می‌بندد و نه بیراهه می‌رود.

ایشان ضرورت و اهمیت تقویت بنیه دفاعی کشور را یادآور شدند و ابراز داشتند: خداوند در بخش پایانی سوره مباركه توبه فرمود، هر قدمی كه برمی‌دارید و هر كاری كه می‌كنید تا دشمن را بترسانید نزد خدا اجر دارد!

آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه به تلاش دشمنان برای ترویج اسلام هراسی به بهانه قدرت نظامی ایران اشاره کردند و بیان داشتند: گرچه به ما گفتند هیچ حمله نكنید و به هیچ كسی نتازید اما گفتند همیشه طوری باشید كه از شما بترسند! اما این، آن اسلام‌هراسی نیست كه بیگانه می‌گوید، اسلام‌هراسی كه بیگانه می‌گوید یعنی ما قصد حمله به دیگران را داریم در حالی که ما هرگز چنین كاری نكردیم و هرگز چنین كاری هم نمی‌كنیم كه به كشوری حمله كنیم، اما قرآن كریم به ما دستور داد فرمود طرزی باشید كه دشمن حتماً از شما بترسد.

معظم له اذعان داشتند: در این بخش از قرآن فرمود حتماً دشمن باید از شما بترسد، نه شما او را بترسانید! یعنی طرزی باشید كه دشمن به خودش اجازه حمله ندهد؛ به ما فرمود: ﴿خُذُوا حِذْرَكُمْ﴾ زیركی‌تان را داشته باشید و هیچ وقت خواب نباشید.

آیت الله العظمی جوادی آملی به فرازهایی از نامه حضرت امیر(ع) برای مردم مصر اشاره کردند و تصریح داشتند: در نامه‌ای که وجود مبارك حضرت امیر(ع) برای مردم مصر نوشت فرمود، داشتنِ رهبر خوب نیمی از قضیه است! الآن ما در عین حال كه شاكریم و دعا می‌كنیم ولی باید بدانیم داشتن رهبر خوب نیمی از قضیه است، رهبر اگر علی‌بن‌ابیطالب هم باشد ما مادامی كه باهوش نباشیم شكست حتمی است! باید تكیه كرد نسبت به رهبری، نه به او تكیه كرد كه ما كارهای خودمان را به او واگذار كنیم، ما بدانیم وظیفه رهبر چیست و وظیفه ما چیست؟ رهبر اگر علی‌بن‌ابیطالب(ع) باشد و خدای ناكرده ما خواب باشیم و وظیفه خود را انجام ندهیم بدون تردید شكست می خوریم؛ ما اگر وظیفه‌مان را بدانیم یقیناً ذات اقدس الهی نیز ما را یاری می‌كند چرا که خودش فرمود: ﴿إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ ینْصُرْكُمْ﴾.