تیتر اخبار | < بایگانی
همزمان با سالروز میلاد کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س):
دفتر مرجعیت علمی و دینی آیت الله العظمی جوادی آملی در یزد افتتاح شد
گفتاری از حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی؛
ماه مبارک رمضان و احیاء حیات اجتماعی
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء

دیگر اخبار
برگزاری همایش ملی بررسی اندیشه‌های تفسیری آیت‌الله العظمی جوادی‌ آملی

برگزاری همایش ملی بررسی اندیشه‌های تفسیری آیت‌الله العظمی جوادی‌ آملی

تعارضی بین علوم وجود ندارد/ تبیین بایسته های رسیدن به فضای آزاد علمی در حوزه ها

تعارضی بین علوم وجود ندارد/ تبیین بایسته های رسیدن به فضای آزاد علمی در حوزه ها

آغاز دروس تفسیر و خارج فقه حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی

آغاز دروس تفسیر و خارج فقه حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی

گزارش تصویری: مراسم آغاز سال تحصیلی جدید موسسه آموزش عالی اسراء قم

گزارش تصویری: مراسم آغاز سال تحصیلی جدید موسسه آموزش عالی اسراء قم

موفقیت برنامه ها آموزشی، نیازمند جدیت طلاب از یک سو و ارتباط اساتید و طلاب از سوی دیگر است

موفقیت برنامه ها آموزشی، نیازمند جدیت طلاب از یک سو و ارتباط اساتید و طلاب از سوی دیگر است

آیین شروع سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه استان مازندران

آیین شروع سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه استان مازندران

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 2963880
حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در ديدار سردار اشتري:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: فرمانده ناجا با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: فرمانده ناجا با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت وگو کرد.

حسین اشتری که امروز برای دیدار با علما و مراجع تقلید به شهر قم سفر کرده است، در ادامه برنامه های خود، حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت وگو کرد.

در اين ديدار معظم‌له ضمن تبريك ايام عيد نوروز با اشاره به بيان نوراني حضرت امير(ع) خطاب به مسئولين بيان داشتند: نكته اساسي اين است که دين نگفته مردم با نصيحت و سفارش و سخنراني, مردم اسلامي خواهند شد. يك سلسله دستوراتي در قرآن و روايات هست آن مشخص است آن روزهايي كه وجود مبارك حضرت امير(ع) خانه‌نشين بود با نصيحت و تقوا و اينها مردم را اداره مي‌كرد اما وقتي به حكومت رسيد و حاكم اسلامي شد مردم را معرفي كرد كه مردم يعني چه؟ در آن نامه رسمي كه براي مسئول مصر نوشت فرمود مالك! من يك اصل كلي را به شما بگويم تا وظيفه ما مشخص شود و اگر به وظيفه‌مان عمل كنيم مردم مسلمان‌اند و آن اصل كلي اين است كه دين, نماز را به عنوان ستون دين معرفي كرد اين اصل اول كه نماز ستون دين است, مطلب دوم آن است كه در هيچ آيه يا روايتي ندارد كه نماز بخوان, چرا؟ چون اين دين, دين حكيم است و اين كتاب حكيمانه سخن مي‌گويد اين حكيمِ الهي وقتي گفت نماز ستون دين است اگر مي‌گفت نماز بخوان اين حكيمانه نيست چون ستون كه خواندني نيست شما با سفارش و ذكر و الفاظ نماز بخواني نيست نماز, ستون است بايد با جان كَندن اين ستون را اقامه كرد و نگه داشت.

ايشان در ادامه اظهار داشتند: به دليل اينكه دين گفت نماز جلوي فحشا و منكر را مي‌گيرد ما خوب مي‌توانيم بفهميم نماز ما مقبول است يا نه, چون دين گفته نماز جلوي بدي را مي‌گيرد ما اگر قرص خورديم و سردردمان رفع نشد اين قرص اصلي نيست نماز آن است كه جلوي بدي را بگيرد و اگر نتوانست اين كار را بكند, پس معلوم مي‌شود ما نماز را خوانديم و اقامه نكرديم. بدون ترديد ما مي‌توانيم بفهميم نمازمان مقبول است يا نه, اگر امتحاناتي پيش آمد ما نه بيراهه رفتيم نه راه كسي را بستيم معلوم مي‌شود نمازِ ما مقبول شد. اين ديگر مربوط به قيامت نيست كه در قيامت رازش كشف شود اگر به كسي گفتند اين قرص براي اين درد خوب است اگر قرص عمل نكرد معلوم مي‌شود قرص اصلي نيست. نمازي كه ستون باشد مشكل جامعه را حل مي‌كند اگر ستون نباشد مشكل حل نمي‌شود.

معظم‌له خاطرنشان کردند: وجود مبارك حضرت امير(ع) در آن عهدنامه رسمي كه براي مالك مرقوم فرمود, فرمود مالك حواست جمع باشد ما انقلاب نكرديم كه رها و آزاد باشيم ما انقلاب كرديم كه دين را حفظ كنيم. فرمود مالك! دين اسير بود, نماز اسير بود, حج اسير بود !همه اين كارها قبلاً هم بود بيان صريح وجود مبارك حضرت امير اين است كه اين دين به وسيله سقيفه اسير شد ما غديري‌ها قيام كرديم اين دين را آزاد كرديم. پس ما يك نماز اسير داريم, يك نمازجمعه اسير داريم, يك حج اسير داريم و يك نماز و حجِ امير.

ايشان اذعان داشتند: حضرت علي(ع) به مالك فرمود: اگر بخواهي نظام بماند, مردم ستون نظام‌اند ستون را با نصيحت و سفارش نمي‌شود اقامه داشت يك حادثه ديگر پيش بيايد مردم به سَمت ديگر گرايش پيدا مي‌كنند مگر مي‌شود با سفارش, ستون را نگه داشت؟! اين ستون را بايد جان بِكَنيم و سر پا نگه داريم تا بارِ انقلاب و دفاع مقدس را حمل كند. وقتي ستون, ستون است كه روي پا نگه داشته شود امام راحل(رضوان الله عليه) مجاهدت کرد و اين ستون را روي پا نگه داشت آنچه گفت, عمل كرد و عوام‌فريبي نكرد, دو نحو حرف نزد, لذا مردم در صحنه ماندند. اين مردم بايد سر پا باشند، ملت كه جيب و كيفش خالي است يك ستون افتاده است، اين بار خودش را نمي‌برد. تمام تلاش ما بايد اين باشد كه سفارشي زندگي نكنيم. ما الآن واقعاً به بركت قرآن و اهل بيت(ع) در امنيت هستيم براي اينكه كمربند ناامن اطراف ما را فرا گرفته است ما در اين منطقه پر از مين در امنيت هستيم.

حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در ادامه سخنانشان با اشاره به پيام نوروزي مقام معظّم رهبري و تأكيد بر اقتصاد مقاومتي و توليد اشتغال بيان داشتند:

مردم, مردم سفارشي نيستند كه با سخنراني جمع بشوند مردم, عمل مي‌خواهند و توجه به توليد و اشتغال هم كه گفتند كار بسيار ضروري است و وظیفه حتمي ماست اما با بانك‌هاي ربوي كه صد درصد عليه اسلام است هرگز اين ملت نمي‌توان نجات پيدا كند. سال به نام «اقتصاد مقاومتي توليد و اشتغال» نامگذاري شده, در جريان توليد و اشتغال يك وقت است كه اين مال را قرآن كريم فرمود ستون است در اول سوره مباركه نساء فرمود مالتان را به دست سفيهان ندهيد كه نمي‌توانند اداره كنند براي اينكه اين مال, عامل قيام است اين ستون اگر بخواهد بايستد بايد جيبش پر باشد, پر باشد نه يعني عيّاش يعني وامدار نباشد گرفتار اين و آن نباشد آبرويش محفوظ باشد. قرآن از ملتي كه جيب و كيفش خالي است به «فقير» ياد مي‌كند فقير به معني گدا و ندار نيست فقير يعني كسي كه ستون فقراتش شكسته است و قدرت ايستادگي ندارد اين ديگر قدرت قيام ندارد چه رسد به مقاومت, ما اقتصاد مقاومتي را بخواهيم با سفارش حل كنيم اين شدني نيست. پس ملت, ستون دين است بايد سرپا باشد مال, عامل قيام است. پول را قرآن گفت نه به دست دولت باشد كه دولت‌سالاري باشد نه به دست بخش خصوصي باشد كه نظام كاپيتال غرب است نه خصولتي باشد كه هر دو باشد, بلكه عمومي باشد يعني راه براي همه باز باشد هر كسي برابر استعداد خودش مي‌آيد و از آن استفاده مي‌كند اما پول در گردش است. تا جلوي اين ربا گرفته نشود و وام داده نشود تسهيلات به مردم داده نشود, وام براي اشتغال داده شود نه براي برج‌سازي!

در ابتدای این دیدار فرمانده ناجا به ارائه گزارشی از برنامه ها و فعالیت های پلیس در طرح نوروزی پرداخت.