تیتر اخبار | < بایگانی
توسط دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی اعلام شد؛
اعلام ساعات پاسخگویی به سؤالات دینی و شرعی در ماه مبارک رمضان
به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان:
تخفیف ویژه آثار مرکز بین المللی نشر اسراء
به مناسبت فرارسیدن اعیاد شعبانیه:
تخفیف ویژه آثار مرکز بین المللی نشر اسراء

دیگر اخبار
چاپخانه اسراء با توجه به ظرفیت موجود، می تواند به عنوان قطب چاپ کشور تبدیل شود

چاپخانه اسراء با توجه به ظرفیت موجود، می تواند به عنوان قطب چاپ کشور تبدیل شود

باید همواره مراقب هوای نفس باشیم و لحظه ای از آن غفلت نکنیم

باید همواره مراقب هوای نفس باشیم و لحظه ای از آن غفلت نکنیم

عید فطر؛ روز بازگشت خدا به انسان / زکات فطره زمینه‌ساز وحدت و انسجام اجتماعی است

عید فطر؛ روز بازگشت خدا به انسان / زکات فطره زمینه‌ساز وحدت و انسجام اجتماعی است

از سوی دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی، فردا يكشنبه سي ام ماه مبارك رمضان اعلام گردید

از سوی دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی، فردا يكشنبه سي ام ماه مبارك رمضان اعلام گردید

شرح دعای وداع با ماه مبارک رمضان

شرح دعای وداع با ماه مبارک رمضان

قدردانی آیت الله العظمی جوادی آملی از خدمات دکتر علی لاریجانی

قدردانی آیت الله العظمی جوادی آملی از خدمات دکتر علی لاریجانی

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 2963880
حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در ديدار سردار اشتري:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: فرمانده ناجا با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: فرمانده ناجا با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت وگو کرد.

حسین اشتری که امروز برای دیدار با علما و مراجع تقلید به شهر قم سفر کرده است، در ادامه برنامه های خود، حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت وگو کرد.

در اين ديدار معظم‌له ضمن تبريك ايام عيد نوروز با اشاره به بيان نوراني حضرت امير(ع) خطاب به مسئولين بيان داشتند: نكته اساسي اين است که دين نگفته مردم با نصيحت و سفارش و سخنراني, مردم اسلامي خواهند شد. يك سلسله دستوراتي در قرآن و روايات هست آن مشخص است آن روزهايي كه وجود مبارك حضرت امير(ع) خانه‌نشين بود با نصيحت و تقوا و اينها مردم را اداره مي‌كرد اما وقتي به حكومت رسيد و حاكم اسلامي شد مردم را معرفي كرد كه مردم يعني چه؟ در آن نامه رسمي كه براي مسئول مصر نوشت فرمود مالك! من يك اصل كلي را به شما بگويم تا وظيفه ما مشخص شود و اگر به وظيفه‌مان عمل كنيم مردم مسلمان‌اند و آن اصل كلي اين است كه دين, نماز را به عنوان ستون دين معرفي كرد اين اصل اول كه نماز ستون دين است, مطلب دوم آن است كه در هيچ آيه يا روايتي ندارد كه نماز بخوان, چرا؟ چون اين دين, دين حكيم است و اين كتاب حكيمانه سخن مي‌گويد اين حكيمِ الهي وقتي گفت نماز ستون دين است اگر مي‌گفت نماز بخوان اين حكيمانه نيست چون ستون كه خواندني نيست شما با سفارش و ذكر و الفاظ نماز بخواني نيست نماز, ستون است بايد با جان كَندن اين ستون را اقامه كرد و نگه داشت.

ايشان در ادامه اظهار داشتند: به دليل اينكه دين گفت نماز جلوي فحشا و منكر را مي‌گيرد ما خوب مي‌توانيم بفهميم نماز ما مقبول است يا نه, چون دين گفته نماز جلوي بدي را مي‌گيرد ما اگر قرص خورديم و سردردمان رفع نشد اين قرص اصلي نيست نماز آن است كه جلوي بدي را بگيرد و اگر نتوانست اين كار را بكند, پس معلوم مي‌شود ما نماز را خوانديم و اقامه نكرديم. بدون ترديد ما مي‌توانيم بفهميم نمازمان مقبول است يا نه, اگر امتحاناتي پيش آمد ما نه بيراهه رفتيم نه راه كسي را بستيم معلوم مي‌شود نمازِ ما مقبول شد. اين ديگر مربوط به قيامت نيست كه در قيامت رازش كشف شود اگر به كسي گفتند اين قرص براي اين درد خوب است اگر قرص عمل نكرد معلوم مي‌شود قرص اصلي نيست. نمازي كه ستون باشد مشكل جامعه را حل مي‌كند اگر ستون نباشد مشكل حل نمي‌شود.

معظم‌له خاطرنشان کردند: وجود مبارك حضرت امير(ع) در آن عهدنامه رسمي كه براي مالك مرقوم فرمود, فرمود مالك حواست جمع باشد ما انقلاب نكرديم كه رها و آزاد باشيم ما انقلاب كرديم كه دين را حفظ كنيم. فرمود مالك! دين اسير بود, نماز اسير بود, حج اسير بود !همه اين كارها قبلاً هم بود بيان صريح وجود مبارك حضرت امير اين است كه اين دين به وسيله سقيفه اسير شد ما غديري‌ها قيام كرديم اين دين را آزاد كرديم. پس ما يك نماز اسير داريم, يك نمازجمعه اسير داريم, يك حج اسير داريم و يك نماز و حجِ امير.

ايشان اذعان داشتند: حضرت علي(ع) به مالك فرمود: اگر بخواهي نظام بماند, مردم ستون نظام‌اند ستون را با نصيحت و سفارش نمي‌شود اقامه داشت يك حادثه ديگر پيش بيايد مردم به سَمت ديگر گرايش پيدا مي‌كنند مگر مي‌شود با سفارش, ستون را نگه داشت؟! اين ستون را بايد جان بِكَنيم و سر پا نگه داريم تا بارِ انقلاب و دفاع مقدس را حمل كند. وقتي ستون, ستون است كه روي پا نگه داشته شود امام راحل(رضوان الله عليه) مجاهدت کرد و اين ستون را روي پا نگه داشت آنچه گفت, عمل كرد و عوام‌فريبي نكرد, دو نحو حرف نزد, لذا مردم در صحنه ماندند. اين مردم بايد سر پا باشند، ملت كه جيب و كيفش خالي است يك ستون افتاده است، اين بار خودش را نمي‌برد. تمام تلاش ما بايد اين باشد كه سفارشي زندگي نكنيم. ما الآن واقعاً به بركت قرآن و اهل بيت(ع) در امنيت هستيم براي اينكه كمربند ناامن اطراف ما را فرا گرفته است ما در اين منطقه پر از مين در امنيت هستيم.

حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در ادامه سخنانشان با اشاره به پيام نوروزي مقام معظّم رهبري و تأكيد بر اقتصاد مقاومتي و توليد اشتغال بيان داشتند:

مردم, مردم سفارشي نيستند كه با سخنراني جمع بشوند مردم, عمل مي‌خواهند و توجه به توليد و اشتغال هم كه گفتند كار بسيار ضروري است و وظیفه حتمي ماست اما با بانك‌هاي ربوي كه صد درصد عليه اسلام است هرگز اين ملت نمي‌توان نجات پيدا كند. سال به نام «اقتصاد مقاومتي توليد و اشتغال» نامگذاري شده, در جريان توليد و اشتغال يك وقت است كه اين مال را قرآن كريم فرمود ستون است در اول سوره مباركه نساء فرمود مالتان را به دست سفيهان ندهيد كه نمي‌توانند اداره كنند براي اينكه اين مال, عامل قيام است اين ستون اگر بخواهد بايستد بايد جيبش پر باشد, پر باشد نه يعني عيّاش يعني وامدار نباشد گرفتار اين و آن نباشد آبرويش محفوظ باشد. قرآن از ملتي كه جيب و كيفش خالي است به «فقير» ياد مي‌كند فقير به معني گدا و ندار نيست فقير يعني كسي كه ستون فقراتش شكسته است و قدرت ايستادگي ندارد اين ديگر قدرت قيام ندارد چه رسد به مقاومت, ما اقتصاد مقاومتي را بخواهيم با سفارش حل كنيم اين شدني نيست. پس ملت, ستون دين است بايد سرپا باشد مال, عامل قيام است. پول را قرآن گفت نه به دست دولت باشد كه دولت‌سالاري باشد نه به دست بخش خصوصي باشد كه نظام كاپيتال غرب است نه خصولتي باشد كه هر دو باشد, بلكه عمومي باشد يعني راه براي همه باز باشد هر كسي برابر استعداد خودش مي‌آيد و از آن استفاده مي‌كند اما پول در گردش است. تا جلوي اين ربا گرفته نشود و وام داده نشود تسهيلات به مردم داده نشود, وام براي اشتغال داده شود نه براي برج‌سازي!

در ابتدای این دیدار فرمانده ناجا به ارائه گزارشی از برنامه ها و فعالیت های پلیس در طرح نوروزی پرداخت.