تیتر اخبار | < بایگانی
آیت الله العظمی جوادی آملی در درس اخلاق بیان داشتند:
کلام ائمه(ع) تفسیر آیات قرآن است/ علاقه و محبت مردم به قرآن و عترت سرمایه است
حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
آیت‌الله هاشمی، در هر موقعیتی بر اعتدال، تأکید داشت
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
وحی را به عنوان منبع اصیل معرفتی باور کنیم
همزمان با آئین رونمایی از دو کتاب «فطرت» و «معاد»؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مراسم گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه
شاخصه های برتری رسول اکرم بر پیامبران(3)؛
دو ویژگی خاص پیامبر گرامی اسلام(ص)
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق بیان داشتند:
جامعه جاهلی گرفتار عمل به گمان و تبعیت از هوای نفس است

دیگر اخبار
عظمت حضرت زهرا(سلام الله علیها) در بیان آیت الله العظمی جوادی آملی

عظمت حضرت زهرا(سلام الله علیها) در بیان آیت الله العظمی جوادی آملی

اولین راه حفظ آبرو، تطهير باطن است

اولین راه حفظ آبرو، تطهير باطن است

جامعه امروز ما بسیار نیازمند عفاف و حجاب است

جامعه امروز ما بسیار نیازمند عفاف و حجاب است

انتشار جلد چهل و پنجم تفسیر تسنیم

انتشار جلد چهل و پنجم تفسیر تسنیم

پیام تسلیت آیت الله العظمی جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله شاه آبادی

پیام تسلیت آیت الله العظمی جوادی آملی در پی ارتحال آیت الله شاه آبادی

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مراسم افتتاح واحد بانوان مجمع عالی حکمت اسلامی در مشهد

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مراسم افتتاح واحد بانوان مجمع عالی حکمت اسلامی در مشهد

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 6845661
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء به مناسبت مراجعت از حج ابراهیمی، با مسئولین، کارکنان، و پژوهشگران بنیاد اسراء دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء به مناسبت مراجعت از حج ابراهیمی، با مسئولین، کارکنان، و پژوهشگران بنیاد اسراء دیدار و گفتگو کرد.

وی در این دیدار با تبریک ایام ولادت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام به ذکر فضائل آن حضرت پرداخت و بیان داشت: با وجود اینکه مصائب تحمیل شده بر وجود مقدس امام کاظم علیه السلام بسیار سنگین است لکن ذکر این مصائب نباید ما را از معارف، حِکم، احکام و حقایق بسیار فراوانی که در اندیشه ها، گفتار و عمل این امام بزرگوار است غافل کند؛ چرا که بیان این فضائل می تواند چراغ راه زندگی دنیوی و اخروی ما باشد، این بیانات در حقیقت ، چراغ راه معرفت و منبع سرشاری برای علوم اسلامی است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع «حج» اشاره کرد و اظهار داشت: حج به مثابه یک دریاست و اجتماع مسلمانانی که به حج مشرف می شوند مانند نهرها و کانالهایی هستند که جزر و مدشان از جایگاه حج است! در حقیقت این نهرها هر سال با حضور در حج خود را برای یک سال سیراب می کنند.

وی ادامه داد: اسلام در درون خود فرقه های فراوانی دارد اما این فرقه ها با همه اختلافاتی که با هم دارند داری اشتراکات مهمی نیز هستند، همه به توحید و نبی گرامی اسلام اعتقاد دارند و کعبه در قلب همه آنها جای دارد و لذا همه این فرقه ها در حج حضور پیدا می کنند، در نتیجه سرزمین حج سرزمین صحبت در خصوص اختلاف ها نیست بلکه محل احترام به مشترکات است و باید حج را بر اساس مشترکات با دیگر فرقه های اسلامی سامان داد که این رویکرد تا حدی در حج امسال مورد توجه قرا گرفته بود و لذا حج امسال در مقایسه با سالهای گذشته حج مطلوب تری بود.

ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء تصریح داشت: حج، متعلق به همه جهان اسلام است و نمی توان کسی را از آن طرد و محروم کرد، حج جایگاه وحدت امت اسلامی و جایگاه دور کردن تفرقه ها و تشتت هاست، باید روی این نکته تاکید و این مسائل را به عنوان یک تجربه به حکومت آل سعود منتقل کرد که البته روابط  و رایزنی های سیاسی در پذیرش این موضوع از جانب آنها و تسهیل حج بسیار موثر است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی با بیان این نکته که «باید حج را علمی برگزار کرد» اذعان داشت: حج را باید بر اساس نظامات علمی و به شیوه های علمی برگزار کرد؛ و با استفاده از تکنولوژی و دانش های روز مدیریت، می توان ظرفیت حج را به راحتی به دو برابر ارتقا داد که البته آموزش و همکاری کاروانها و برنامه ریزی مناسب تر و علمی تر می تواند در تسهیل حج بسیار موثر و مفید باشد اما متاسفانه شاهد هستیم که برگزاری این مناسک همچنان به روش های سنتی مدیریت می شود.

مسئول بعثه حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به نقش مهم بعثه مراجع عظام تقلید اشاره کرد و خاطرنشان کرد: بعثه ها می توانند نقش اساسی در احیاء احکام و معارف وحیانی داشته باشند. امسال با همکاری دوستان مراسمات، مجالس و برنامه های خوبی در بعثه آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار شد به خصوص در رابطه با امام جواد(ع) و امام باقر(ع) مجالس خوبی برپا شد، همچنین مناسبات مبارکی شکل گرفت.

وی افزود: حج می تواند منشا تولید یک فرهنگ والا و اشاعه آن به ملتها باشد و فرهنگ جوامع را ارتقا بدهد و در این بین این مراجع عظام هستند که می توانند موثر و منشاء تولید این فرهنگ بر اساس منابع وحیانی باشند، آثاری همچون کتاب شریف «صهبای حج» می تواند منبع موثری برای برگزاری یک حج شریف و انتقال حقیقت حج به سایر ملتها باشد.