نمایشگر دسته ای مطالب
بازگشت به صفحه کامل

دين آمده تا انسان را فرشته منش کند

 حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در جلسه درس اخلاق هفتگي خود در نمازخانه بنياد بين المللي علوم وحياني اسراء با تسليت ايام شهادت امام مجتبي و امام رضا (عليهم السلام) و همچنين سالروز رحلت وجود مبارك رسول گرامي(عليه و علي آله آلاف التحيّة و الثناء) بيان داشتند:
تاريخ زندگي رسول خدا را ذات اقدس الهي بايد تبيين کند و کرد و کتاب تاريخي آن حضرت بايد قرآن کريم باشد چه اينکه هست و اهل بيت عصمت و طهارت که مفسّران اصيل و راسخان در علم‌اند رسالت رسول گرامي را تبيين کردند که کردند.
ايشان در ادامه به وظيفه پيروان حقيقي ائمه معصومين عليهم السلام پرداختند و ابراز داشتند:
وظيفه ما دو چيز است: يکي درک شأن نزول رسالت و برنامه آن حضرت و دوم تطبيق کارهاي خودمان بر سيره و سنّت حضرت خاتم
ايشان ادامه دادند:.
اين اجلال و تکريم بي‌سابقه اي را ذات اقدس الهي در آيات قران کريم نسبت به رسولش روا داشته است مانند اينکه فرمود خدا و همه فرشتگاني که در صحابت رحمت الهي‌اند با هم بر آن حضرت درود مي‌فرستند، ما نيز بايد به اين سنّت الهي ائتسا و اقتدا کنيم؛ اين صلوات الهي براي آن است که انسان را نوراني کند و در حقيقت جامعه اسلامي را نوراني کند.
معظم له به برنامه رسول اکرم در هدايت جامعه اشاره کردند و خاطرنشان ساختند:
جامعه‌اي زنده است که برابر سوره مبارکه انعام جواب نداي خدا و رسول خدا را بدهد؛ دين آمده که انسان را فرشته‌منش کند، پيامبر آمد که انسان را همسان فرشته کند، بخشي از برنامه‌هاي رسول گرامي را در پايان سوره مبارکه اعراف بيان کرد و فرمود او آمده که شما را از اين قيودي که دست و پاي خودتان بستيد آزاد کند, برخي از زنجيرها را شما با دست خودتان بستيد برخي از زنجيرها را ديگران بر دست و پا و گردن شما آويختند فرمود اوصاف بد, اخلاق بد, رفتار بد, کردار بد, روش بد, منش بد, گفتار بد, همه اين‌ها زنجيري است که بر دست و پاي مردم است، اخلاق اسلامي, ادب اسلامي, رأفت اسلامي آمده اين‌ها را بردارد. درود خدا بر اين پيامبر و درود خدا بر کساني که در راه اين پيامبرند.
حضرت آيت الله العظمي جوادي آملي در فراز ديگري از سخنان خود به سنت رسول گرامي اسلام در برخورد با دشمنان پرداختند و بيان داشتند:
يک شيوه در برخورد با دشمنان اين است که بگوييم امّت اسلامي يک امت مهاجم است! يک امت مزاحم است! يک امت ظالم است! که چنين چيزي را قرآن تعريف نکرده اما دوم آن است که بگوييم امت اسلامي امت ستبري است مانند سلسله جبال البرز است که نمي‌شود با او در افتاد، اصرار قرآن کريم اين است که امت اسلامي روي پاي خود بايستد و ستبر باشد نه اينکه بيرحم باشد. فرمود آن‌قدر ستبر و نفوذناپذير باشيد که بيگانه احساس کنند شما نفوذناپذيريد.

ايشان در بخش پاياني اين جلسه و در جمع بندي سخنان خود اظهار داشتند:
ما اگر بخواهيم به حيات انساني بار يابيم راهش اين است که اولاً آن بخش‌هاي عباديمان ?تَراهُمْ رُکَّعاً سُجَّداً? محفوظ بماند, ثانياً ?أَشِدَّاءُ عَلَي الْکُفَّارِ? را داشته باشيم, ثالثاً ?رُحَماءُ بَيْنَهُمْ? را داشته باشيم, اگر ?رُحَماءُ بَيْنَهُمْ? داشته فرمود: ?يَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَ الْأَغْلالَ الَّتي‏ کانَتْ عَلَيْهِمْ? آن‌گاه اگر چنين ديني, چنين رهاوردي داشته باشد جا دارد که خدا بفرمايد: ?إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِکَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَي النَّبِيِّ? بعد بفرمايد: ?هُوَ الَّذي يُصَلِّي عَلَيْکُمْ وَ مَلائِکَتُهُ لِيُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَي النُّورِ? به اميد اينکه ان‌شاءالله جامعه ما به جايي برسد که مشمول اين درود و تحيّت بي‌کران ذات اقدس الهي بشود!