تیتر اخبار | < بایگانی
همزمان با سالروز میلاد کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س):
دفتر مرجعیت علمی و دینی آیت الله العظمی جوادی آملی در یزد افتتاح شد
گفتاری از حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی؛
ماه مبارک رمضان و احیاء حیات اجتماعی
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
از بیانات آیت الله العظمی جوادی آملی؛
نقش موثر روزه در حل مشکلات مادی و معنوی

دیگر اخبار
ویژه نامه الکترونیکی «غدیر» 1440 هـ. ق آماده و منتشر شد

ویژه نامه الکترونیکی «غدیر» 1440 هـ. ق آماده و منتشر شد

فرازهایی از فرمایشات آیت الله العظمی جوادی آملی با محوریت احادیث نورانی امام هادی(ع)

فرازهایی از فرمایشات آیت الله العظمی جوادی آملی با محوریت احادیث نورانی امام هادی(ع)

مراد از مودت اهل بیت(ع)، دوستی پایدار، مستمر، مستقر و منحصر نسبت به این حضرات است

مراد از مودت اهل بیت(ع)، دوستی پایدار، مستمر، مستقر و منحصر نسبت به این حضرات است

اهمیت سنت قربانی کردن در اسلام/ خیر و برکت قربانی، چندین برابر به خود فرد بر می گردد

اهمیت سنت قربانی کردن در اسلام/ خیر و برکت قربانی، چندین برابر به خود فرد بر می گردد

بهترین نیایشی كه جنبه سیاسی‌عبادی حج را به خوبی تبیین می‌كند، دعای عرفه است

بهترین نیایشی كه جنبه سیاسی‌عبادی حج را به خوبی تبیین می‌كند، دعای عرفه است

تکلیف ما تقویت هر چه بیشتر قدرت دفاعی کشور است/ طرزی آماده باشید که دشمن از شما بترسد

تکلیف ما تقویت هر چه بیشتر قدرت دفاعی کشور است/ طرزی آماده باشید که دشمن از شما بترسد

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 21230830
آیت الله العظمی جوادی آملی:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه برنامه های خود در سفر به مشهد مقدس، امروز چهارشنبه دوم مرداد ماه با حضور در محل دفتر خود واقع در خیابان شیرازی، با جمعی از محققین، اساتید و فضلای حوزه های علمیه استان خراسان و نیز اعضای مجمع عالی حکمت شعبه مشهد و دفتر تبلیغات اسلامی استان خراسان دیدار و گفتگو کردند

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه برنامه های خود در سفر به مشهد مقدس، امروز چهارشنبه دوم مرداد ماه با حضور در محل دفتر خود واقع در خیابان شیرازی، با جمعی از محققین، اساتید و فضلای حوزه های علمیه استان خراسان و نیز اعضای مجمع عالی حکمت شعبه مشهد و دفتر تبلیغات اسلامی استان خراسان دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این جلسه در سخنانی اظهار داشتند: همه ما یک مقصد اصلی داریم و چندین مقصد مقدماتی، مانند کسی که می خواهد به حج برود و در بین راه در چند منزل توقف می کند، این شخص نمی تواند این منازل بین راهی را به عنوان مقصد اصلی در نظر بگیرد چرا که حج، مقصد اصلی اوست.

ایشان ادامه دادند: هدف اصلی ما را ذات اقدس اله مشخص کرده است و آن فراگیر کردن اسلام در همه جهان است، بیان نورانی خود قرآن این است که «لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ»؛ رسول خود را با دین حق فرستاد تا آن را بر همه ادیان عالم تسلط و برتری دهد، و ابزار رسیدن دین به این جایگاه، شما علماء هستید.

معظم له تصریح داشتند: در روایت از پیامبر گرامی اسلام نقل شده است که «الاسلامُ يَعلو ولا يُعلی عَلَيهِ»؛ این جمله خبری به داعیه انشاء القا شده است یعنی شما علما باید بکوشید که این اتفاق بیفتد و این شدنی است چراکه اگر شدنی نبود چنین دستوری به ما نمی دادند.

آیت الله العظمی جوادی آملی خاطرنشان کردند: ما باید زمینه ظهور حضرت(عج) را فراهم کنیم، هرگز با کشتار،  زمینه اصلاح جامعه فراهم نمی شود، از برترین معجزات حضرت این است که عقل بشر را رشد می دهد و آن را کامل می کند، اداره جامعه عاقل آسان است، در حقیقت رشد عقلی مردم زمینه ساز ظهور حضرت(عج) است که نقش علماء در این مسیر بسیار اهمیت دارد.

ایشان با اشاره به نزدیک شدن به ایام حج ابراهیمی ابراز داشتند: اگر کلینی این روایت را از معصوم نقل می کند که فرمود مقام مومن برتر از کعبه است به این دلیل است که خدای عالم بساط کل زمین را برخواهد چید اما ایمان، همواره ماندنی است. انسان باید از کعبه به اسماء الهی برسد؛ امام صادق(علیه السلام) فرمود: کعبه چهارگوش است چون محاذى بیت المعمور است. بیت المعمور چهارگوش است، چون محاذى عرش است. عرش چهارگوش است چون کلماتى که دین اسلام بر آن استوار است چهار کلمه است؛ سبحان الله، الحمد لله، لا إله إلاّ الله و الله اکبر. ببنید حضرت از کجا به کجا می رسد.

معظم له ادامه دادند: شما علما، پرچم دار «لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ» و «الاسلامُ يَعلو ولا يُعلی عَلَيهِ» هستید، انشاالله همه حوزه های علمیه مخصوصا حوزه علمیه پربرکت خراسان که صدر و ساقه اش به برکت امام هشتم(ع) بنا شده است هر روز بیش از گذشته توفیق داشته باشد و این حوزه بشود همان حوزه ای که شیخ طوسی ها را پروراند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در فراز پایانی سخنان خود تاکید داشتند: بیان نورانی حضرت امیر علیه السلام این است که دل ظرف علم است و این ظرف تنها ظرفی است که وقتی مظروف وارد آن شد ظرفیت آن افزایش می یابد یعنی مظروف علم، ظرفیت ظرف دل را گسترش می دهد و این امکان برای همه جویندگان علم وجود دارد که امیدواریم بتوانید این دین را به مقصد اصلی والا و متعالی آن برسانید.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین رضایی تهرانی رئیس مجمع عالی حکمت اسلامی شعبه مشهد ضمن خیر مقدم به حضرت استاد، گزارشی از فعالیت های مجمع عالی حکمت خدمت حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به عنوان ناظر عالی این مجمع ارائه نمود.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعودی رئیس دفتر تبلیغات خراسان گزارشی از فعالیت های فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات در استان خراسان در جهت جلوگیری از نفوذ وهابیت و حفظ وحدت شیعه و سنی خدمت معظم له ارائه نمود.