تیتر اخبار | < بایگانی
مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمين مرتضي جوادي آملي:
نگاهي به انديشه هاي قرآني آيت الله هاشمي رفسنجاني
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه...
مراحل تولید علم از منظر اندیشه اسلامی!
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق بیان اشتتند:
تعالیم ائمه(ع) به ما می‌فهماند که چگونه تمدّن‌ساز باشیم
با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی:
نشست علمی «فلسفه و زندگی» در دانشگاه قم برگزار شد
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در گفتگو با شفقنا بیان...
تبیین موانع احقاق حقوق ملت و تحقق عدالت اجتماعی

دیگر اخبار
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به آیت الله العظمی سیستانی

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به آیت الله العظمی سیستانی

اگر پول و ثروت جامعه به مسیر درستی هدایت شود، بسیاری از معضلات اجتماعی کشور حل خواهد شد

اگر پول و ثروت جامعه به مسیر درستی هدایت شود، بسیاری از معضلات اجتماعی کشور حل خواهد شد

مبادا کسی برای اصلاح دنیای خود از دینش بکاهد

مبادا کسی برای اصلاح دنیای خود از دینش بکاهد

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین علی(ع)

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین علی(ع)

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به آیین بزرگداشت سومین سالگرد آیت الله هاشمی رفسنجانی

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به آیین بزرگداشت سومین سالگرد آیت الله هاشمی رفسنجانی

وظیفه فلسفه جهانی کردن «دین» و کشف درمان بیماری های باطنی انسان است

وظیفه فلسفه جهانی کردن «دین» و کشف درمان بیماری های باطنی انسان است

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 25178281
آیت الله العظمی جوادی آملی:


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از مسئولین برگزاری نخستین همایش بین‌المللی «۲۰۰ سال خشونت، خیانت و خرافه فرقه‌ای» با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از مسئولین برگزاری نخستین همایش بین‌المللی «۲۰۰ سال خشونت، خیانت و خرافه فرقه‌ای» با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار بیان داشتند: در طول تاریخ همواره در کنار فرقه های هادیه، فرقه های ضاله نیز ظهور کرده و خود را نشان داده اند؛ لذا کتاب «الملل و النحل» شهرستانی یا دیگرانی که در این حوزه تحقیق کرده اند اینگونه است که همواره در کنار «ملل» که به ادیان الهی می پردازد، «نحل» که فرقه های جعلی و انحرافی است را مطرح کرده اند یعنی در طول تاریخ همواره در کنار ادیان الهی و اصل، فرقه های انحرافی و جعلی به وجود آمده و حضور داشته اند.

ایشان اذعان داشتند: همواره در کنار هر اصل، بدل آن نیز وجود داشته است و قرآن کریم این مطلب را به خوبی برای ما تبیین نموده است که هر جا حقی هست یک بدل در کنارش جعل می شود. با مطالعه تاریخ می بینیم که دشمنان در پنج بخش قدم گذاشته اند؛ بخش اول، در مساله «توحید» است، فرعون ابتدا با توحید مخالفت کرد اما وقتی دید الوهیت جای خود را بین مردم باز کرده است گفت بله! خدا وجود دارد، اما من خدا هستم! بخش دوم، در مساله «نبوت» است، ابتدا بسیاری با نبوت مخالفت کردند و گفتند اگر خداوند بخواهد برای ما پیامبری بفرستد باید از فرشتگان باشد و معاذالله پیغمبری از اساس دروغ است، اما وقتی نبوت توسط مومنین پذیرفته شد، آنها نیز نبوت را قبول کردند اما خود را نبی معرفی کردند و ادعای نبوت کردند، در مساله «امامت» و خلیفه بعد از پیامبر(ص)، ابتدا کسی داعیه خلافت نداشت و امامت را رد کردند اما وقتی دیدند نمی شود جامعه را بدون رهبر رها کرد سقیفه را به جای غدیر نشاندند، در مساله «نائبان» و علمای بعد از ائمه(ع) نیز در ابتدا مخالفان نیابت برخاستند و مخالفت کردند اما بعداً پدیده علمای درباری و علمای سوء پیدا شدند یا مدعیان دروغینی که ادعای نیابت از ائمه(ع) داشتند ظهور کردند، در مساله «توده مردم مومن»، دشمنان در ابتدا آنها را اُمل و عقب افتاده می گفتند، اما وقتی دیدند که دین، همه جامعه را فراگرفته و بسیاری از مردم متدین شدند و مومنان محترم هستند، ایمان را قبول کردند و پدیده نفاق و منافق از اینجا شکل گرفت، این پنج بخش همواره در طول تاریخ بوده است.

معظم له با اشاره به عوامل پیدایش فرقه های انحرافی، ادامه دادند: دو عامل اساسی باعث پیدایش نحله ها و فرقه های ضاله و انحرافی در طول تاریخ شده اند؛ اولین عامل، شهرت طلبی، فرصت طلبی و مقام خواهی سردمداران این فرقه ها است و عامل مهم دیگر جاهلیت توده مردم جامعه است که به بنیان گزاران فرقه های ضاله اجازه می دهد در جامعه مطرح شوند و رشد کنند.

آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به فرمایشی از حضرت امیر علیه السلام، تصریح داشتند: در یکی از جنگها هنگامی که حضرت امیر علیه السلام پرچم را به دست فرزندشان ابن حنفیه دادند به او فرمودند تنها این دشمنی که در مقابل تو ایستاده است را نبین، بلکه نگاهت به اتاق فکر دشمن در شام باشد؛ لذا از جمله وظایف شما این است که عقبه فکری جریانات انحرافی را بشناسید و از آن غافل نباشید.

ایشان خاطرنشان کردند: با توجه به عواملی که درپیدایش فرقه های انحرافی و ضاله بیان شد، دو عنصر باید در دستور کار جدی همایش هایی همچون همایش شما باشد؛ اول اینکه مانع ایجاد میل فرصت طلبی و مقام خواهی در افراد شوید و از رشد افراد فرصت طلب در جامعه جلوگیری کنید و دوم اینکه سطح فرهنگی مردم را ارتقاء ببخشید، عمده همین رشد و تقویت فکری و عقلی جامعه است، تا مردم هرگز تا مطلبی برهانی نشده آن را قبول نکنند، تا مطلبی با قرآن سنجیده نشده آن را نپذیرند، تا مطلبی مطابق فرمایشات ائمه علیهم السلام نباشد و صحت آن مطلب اثبات نشده آن را قبول نکنند، به طور خلاصه، مردم را به گونه ای تربیت کنید که تنها حرف های متقن را بپذیرند.

در ابتدای این دیدار گزارشی از برگزاری پیش نشست های مختلف این همایش بین المللی و نیز فعالیت های انحرافی فرقه ضاله بهائیت به ویژه در سال های اخیر، خدمت معظم له ارائه گردید.