تیتر اخبار | < بایگانی
حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
آیت‌الله هاشمی، در هر موقعیتی بر اعتدال، تأکید داشت
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
وحی را به عنوان منبع اصیل معرفتی باور کنیم
همزمان با آئین رونمایی از دو کتاب «فطرت» و «معاد»؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مراسم گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه
شاخصه های برتری رسول اکرم بر پیامبران(3)؛
دو ویژگی خاص پیامبر گرامی اسلام(ص)
آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق بیان داشتند:
جامعه جاهلی گرفتار عمل به گمان و تبعیت از هوای نفس است
به مناسبت 24 آبان ماه، روز بزرگداشت علامه طباطبایی؛
خُلق قرآنی علامه طباطبایی در بیان آیت الله العظمی جوادی آملی
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
قیام عاشورا؛ الگویی برای تحقق اقتصاد عادلانه
حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان کرد:
قرآن کتاب زندگی است/لزوم پرداختن به مدل‌‎های زیست قرآنی

دیگر اخبار
کلام ائمه(ع) تفسیر آیات قرآن است/ علاقه و محبت مردم به قرآن و عترت سرمایه است

کلام ائمه(ع) تفسیر آیات قرآن است/ علاقه و محبت مردم به قرآن و عترت سرمایه است

جريان مهدويت يك دلدادگی، سرسپردگی و شوق لازم دارد/مودت اهلبیت باید در انسان، ملکه شود

جريان مهدويت يك دلدادگی، سرسپردگی و شوق لازم دارد/مودت اهلبیت باید در انسان، ملکه شود

دومین کرسی مناظره بررسی «دیدگاه آیت الله جوادی آملی درباره ماهیت علم دینی» برگزار می شود

دومین کرسی مناظره بررسی «دیدگاه آیت الله جوادی آملی درباره ماهیت علم دینی» برگزار می شود

حضرت زهرا(س) اسوه جوامع بشری است/ ضرورت معرفت و تأسي به سنت و سيرت حضرت زهرا(سلام الله عليها)

حضرت زهرا(س) اسوه جوامع بشری است/ ضرورت معرفت و تأسي به سنت و سيرت حضرت زهرا(سلام الله عليها)

اگر دین را برداریم اخلاق ضامن اجرا ندارد

اگر دین را برداریم اخلاق ضامن اجرا ندارد

بررسی مقام منيع فاطمه زهرا(س)/دليل حجت بودن فاطمه زهرا(س) بر ائمه(ع)

بررسی مقام منيع فاطمه زهرا(س)/دليل حجت بودن فاطمه زهرا(س) بر ائمه(ع)

نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 6297972
یادداشتی از حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی به مناسبت میلاد امام رضا(ع)


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: «ارادتی به پیشگاه حضرت رضوی علیه السلام» یادداشتی از حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی به مناسبت سالروز ميلاد حضرت على ابن موسى الرضا (عليه السلام).

یادداشتی از حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی به مناسبت سالروز ميلاد حضرت على ابن موسى الرضا (عليه السلام)

ارادتی به پیشگاه حضرت رضوی ( علیه السلام)

این ذرّه ناچیز را نرسد تا در برابر بزرگی به بلندای همه هستی سخنی آورده و یا کلامی‌ گوید، که او سلطان عزّت است و شاه بال وجودش کائنات را از تحت ثرىٰ تا فوق ثریا به زیر پر مى پرورد،  حشمت و جلالش بی مانند، شکوه و جمالش بی نظیر، عزّت و شوکت اش بی مثال است.

  آن امام رئوفی که عالم آل محمد(صلى الله عليه و آله و سلم)  می‌خوانندش و آن ولیّ رحیمی که از رأفت و رحمتش همگان بهره مندند. مغناطیس وجودش همه ی دل باختگان را به سوی خویش فرا مى كشد. شهد كلامش و شیرینی مرامش دلکش شاهدان و مشهد عاشقان است.

صحن مصفّا و رواق مرقّا و ضریح بیضاء و گنبد مطلّای حضرت رضوی (علیه السلام) همواره نشان جایگاه الهى ومرتبت قصوى اوست.

البته مقام رضا و مکانت والای حضرتش یگانگی ثبوت و فرزانگی وجودش را نمایان می‌سازد.

گرچه همه اولياى الهی در سپهر امامت و سماى ولایت، خورشیدی تابان و حماسه ای جاودان اند، در عين حال هر یک به تنهايی گوهرى یکتا و درّى يگانه اند كه در دوران حیات و زندگی خویش به زیباترین جلوه ظاهر شده و با درایت و تدبیر برغم همه سختی‌ها و تمام دشمنی‌ها، نظم دین و نظام امت را ضامن و حافظ بودند.

 البته در این میان حیاط سراسر فروغ امام رضا (عليه السلام) بسى جاى تامّل و فراوان جاى توجّه دارد، تنها امامی که در ايران این سرزمین شگرف و در بین اين ملّت سترگ مأوىٰ گرفته و مضجع شریفش تحفه الهی و بارقه اى ربّانى به اين مردم و این مرز و بوم گردیده حضرت على ابن موسى الرضا (عليه السلام) است.

حماسه ها را تنها نمی ‌توان در میدان نبرد و قلمرو کارزار خلاصه کرد بلكه حماسه هائى بزرگتر و هنگامه­ هاى ستودنی تر را چه بسا در میادینى دیگر می توان مشاهده نمود. اگر حماسه حسینی (علیه السلام) در برابر زور و زر انسانهای وضيع و پست عصر اموى بسیار بزرگ و ماندنی بود، ليكن حماسه رضوی (علیه السلام) در برابر تزویر عباسی و نیرنگ و فریب مأمونى به مراتب شگفت انگيزتر و خیره کننده تر است؛ اگر همه جهل و نادانی و تمامی حماقت و عصبیّت در چهره مردان خشن و خلفاى كينه توز اموى و مروانى  جمع شده بود تمامی جهالت و غرور و سراسر مكر و فسون در مردان فریب و خلفاى حيله گر عباسی به وفور نمايان بود.

اما امام رضا (علیه السلام) برای این سرزمین به گونه‌ای دیگر درخشید و حماسه متفاوت آفرید. میراث حضرتش  برای این خطّه که قلمرو فرزانگان و سرزمین خردمندان است با حفظ اصل عزّت و شوکت اسلام و صلابت و اتقان امّت مسلمان در تمامى دوران حیات، خصوصاً از مقطع هجرت از مدینه به خراسان و مدت اقامت در خطّه زرخیز ایران،  هوشیاری و هوشمندی،  متانت و استواری، علم و آگاهی،  صبر و بردباری، حشمت و شکوهمندی، ایستادگی و خردمندی بود.

نه نیرنگ و فریب در او اثر نهاد و نه وى  بر پایه مکر و حیله با احدی روبرو شد. بلکه فرزانگی، اخلاق، عقل، درايت، آرامش و متانت از او زرّ نابى ساخت كه تلالو وجودش چشمها را به بارش،  عقلها را به كرنش،  قلبها را به آرامش و زبانها را به ستایش گشوده و می گشاید.

میراث جاودان امام هشتم (عليه السلام) که فخر همه دوران و شرف سراسر اقالیم، خصوصاً اقلیم ایرانیان است، عقلانیّت برای تمشیت امور و تدبیر در برابر جهالت ها و ضلالتهاست، همو که فرمود: «صدیق كل امرئ عقله و عدوّه جهله» (مسند امام رضا (ع) كتاب العقل ص٣ ح ١) بذراين سخن حضرت رضوی (ع) که تفكّرپایه گذاری اصول و بنیان نهادن فروع برآن است که «فاعقل ذلک و ابن علیه ما علمت صوابا» (مسند امام رضا (ع) ج ٢ ص ٨٦ ح ٣) در دل و جان مردان و زنان این مملکت به درستی نشانده و آبیاری شد و بر این اساس نخل پرثمری شد که جای جای ایران اسلامی از ثمرات آن در ابعاد مختلف بهره می‌برد.

وجود مبارک امام رضا (علیه السلام) آنچنان درخشان و سیره و مرام وى آنچنان تابان است که آمد و شد دوران و گذار افراد و اشخاص به حریم كبريائی او آسيب و خللى ايجاد ننموده، بلكه آنچه ماندگار و بنیاد پایدار دارد معرفت نمایان و ارادت شایان است. 

امّت رضوى ايران سرافراز، اميد فراوان دارد  تا با الهام از تراث وحيانى آن امام عقل و عدل،   جامعه ونظام اسلامى به آرمانها واهداف بلند آن اسوه الهى نزديك گردند.

 مرتضى جوادى آملى