پورتلت‌های تو در تو
ویژه غدیر؛
ویژگی های خاص منتخب غدیر از منظر علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویس دین و اندیشه: اميرالمؤمنين (ع) در بين امّت اسلامي نخستين مسلماني است كه معارف الاهي و عقايد حقّه را تبيين و تعليل كرد و از آن دفاع و حمايت نمود؛ لذا نزد محققان علوم الاهي، رسول اكرم(ص) معلّم اول و علي بن ابي‏طالب (ع)...
عيد ولايت در قرآن
انسان كامل، كامل‏ترين كتاب تكويني خداي سبحان است و تفسير عميق و تعريف راستين چنين كتابي همانند تبيين كتاب تدويني خداوند، تنها ميسور نگارنده آن و سفيران برگزيده او است.
فاتح ولايت از زبان خود امام
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی: مولا علی علیه السلام درباره توحيد مي‏ فرمايد: خدايي را كه نبينم عبادت نمي‏ كنم؛ «ما كنت أعبد ربّاً لم أره»؛ مبدأشناسي من مانند مبدأشناسي حكيمان و متكلمان نيست كه با دليل خدا را ثابت كنند و آن را بپذيرند. من مي‏ بينم و...
جايگاه ولايت در دين
زراره مي‏گويد: پس از اين‏كه امام باقر(عليه‌السلام) اركان پنج‏گانه اسلام را بيان كرد، از آن حضرت پرسيدم، كدام يك از اين اركان برتر است؟ امام(عليه‌السلام) فرمود: ولايت برترين پايه است، زيرا ولايت در ميان اركان دين نقش كليدي دارد و امام راهنماي دين است؛
لزوم هشياري انسان در اتخاذ ولي
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آیت الله العظمی جوادی آملی در فرازی از کتاب ارزشمند شميم ولايت به جنبه های مختلف ولایت به ویژه از منظر قرآن کریم پرداخته اند که در ادامه از نظر می گذرانیم.
جايگاه غدير در روايات
در كتب روايي شيعه و سنّي روايات فراواني درباره ماجراي غدير نقل شده است. اشعار و ادبيات هر دو فرقه نيز به صورت گسترده‏اي به اين حادثه مهم تاريخي پرداخته است، تا جايي كه كمتر موضوعي را مي‏توان يافت كه اين‏گونه مورد اهتمام قرار گرفته باشد.
امامت، تداوم رسالت / اگر امامت و ولايت حفظ شود، دين زنده مي‏ ماند
سرویس دین و اندیشه: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی: امامت و ولايت و رهبري مايه اميد مسلمانان و موجب نا اميدي كافران است. در اين‏جا سخن از مذهب و فرقه خاصّ نيست، بلكه سخن از اصل اسلام است. اگر امامت و ولايت حفظ شود، دين زنده مي ‏ماند.
غدیر در قرآن/ ظهور ولایت در صحنه غدیر
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی: حماسه اعجاب‏ آور و دلنشين غدير نقطه عطفي در تاريخ اسلام است كه به مذاق عدّه‏ اي گوارا و شيرين و براي برخي ناگوار و تلخ است. امّا براي فرقه ناجيه و پيروان مكتب علوي حجّتي است قاطع كه براي هيچ كس عذري باقي نگذاشت.