ویژه ها
ویژه نامه ماه شعبان

لزوم هشياري انسان در اتخاذ ولي

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آیت الله العظمی جوادی آملی در فرازی از کتاب ارزشمند شميم ولايت به جنبه های مختلف ولایت به ویژه از منظر قرآن کریم پرداخته اند که در ادامه از نظر می گذرانیم.

عيد ولايت در تاريخ

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی: با مراجعه به تاريخ به خوبي معلوم مي‏شود كه روز هجدهم ذي‏حجه در ميان مسلمانان به نام روز عيد غدير معروف بوده است. ريشه اين عيد بزرگ اسلامي به خود روز غدير باز مي‏گردد، زيرا در آن روز پيامبر به مهاجران و انصار و به همسران خود دستور داد، بر علي(عليه‌السلام) وارد شوند و چنين فضيلت بزرگي را به او تبريك بگويند.

فاتح ولايت از زبان خود امام

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی: مولا علی علیه السلام درباره توحيد مي‏ فرمايد: خدايي را كه نبينم عبادت نمي‏ كنم؛ «ما كنت أعبد ربّاً لم أره»؛ مبدأشناسي من مانند مبدأشناسي حكيمان و متكلمان نيست كه با دليل خدا را ثابت كنند و آن را بپذيرند. من مي‏ بينم و مي‏ پرستم.

امامت، تداوم رسالت / اگر امامت و ولايت حفظ شود، دين زنده مي‏ ماند

سرویس دین و اندیشه: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی: امامت و ولايت و رهبري مايه اميد مسلمانان و موجب نا اميدي كافران است. در اين‏جا سخن از مذهب و فرقه خاصّ نيست، بلكه سخن از اصل اسلام است. اگر امامت و ولايت حفظ شود، دين زنده مي ‏ماند.

تبیین وظیفه مؤمنان در عصر غیبت/ وقتی بفهمید غدیر حق است راه مشخص می‌شود

پایگاه اطلاع‌رسانی اسراء: جمعی از علما، طلاب، روحانیون و فضلای شهرستان ساری به همراه نماینده ولی فقیه حضرت آیت الله طبرسی با حضور در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو كردند.

جریان غدیر نظیر جریان «أَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ» یک صحنه محققانه و عالمانه دقیق است

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: درس اخلاق حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی همزمان با روز عید غدیرخم در محل حسینیه احمدآباد شهرستان دماوند برگزار شد.

گاهی «فتح» بالاتر از «شهادت» است / اهمیت جریان غدیر از منظر اعتقادی

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس تفسیر خود با اشاره به اهمیت اعتقادی جریان غدیر تصریح داشتند: الآن اگر کسی معاذالله جریان غدیر را منکر بشود همان ارتداد است. برای ما جریان غدیر ضروری مذهب ما و ضروری دین ما است؛ یعنی اگر کسی این مساله را منکر بشود مثل این است که قرآن را منکر شده.

ویژه نامه الکترونیکی «غدیر» 1440 هـ. ق آماده و منتشر شد

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با ایام عید سعید غدیر خم، ویژه نامه الکترونیکی «غدیر» 1440 هـ. ق آماده و منتشر شد.

غدیر در قرآن/ ظهور ولایت در صحنه غدیر

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی: حماسه اعجاب‏ آور و دلنشین غدیر نقطه عطفی در تاریخ اسلام است که به مذاق عدّه‏ ای گوارا و شیرین و برای برخی ناگوار و تلخ است. امّا برای فرقه ناجیه و پیروان مکتب علوی حجّتی است قاطع که برای هیچ کس عذری باقی نگذاشت.

عید ولایت در قرآن

انسان کامل، کامل‏ترین کتاب تکوینی خدای سبحان است و تفسیر عمیق و تعریف راستین چنین کتابی همانند تبیین کتاب تدوینی خداوند، تنها میسور نگارنده آن و سفیران برگزیده او است.

جایگاه ولایت در دین

زراره می‏گوید: پس از این‏که امام باقر(علیه‌السلام) ارکان پنج‏گانه اسلام را بیان کرد، از آن حضرت پرسیدم، کدام یک از این ارکان برتر است؟ امام(علیه‌السلام) فرمود: ولایت برترین پایه است، زیرا ولایت در میان ارکان دین نقش کلیدی دارد و امام راهنمای دین است؛

جایگاه غدیر در روایات

در کتب روایی شیعه و سنّی روایات فراوانی درباره ماجرای غدیر نقل شده است. اشعار و ادبیات هر دو فرقه نیز به صورت گسترده‏ای به این حادثه مهم تاریخی پرداخته است، تا جایی که کمتر موضوعی را می‏توان یافت که این‏گونه مورد اهتمام قرار گرفته باشد.

ویژگی های خاص منتخب غدیر از منظر آیت الله العظمی جوادی آملی

پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویس دین و اندیشه: امیرالمؤمنین (ع) در بین امّت اسلامی نخستین مسلمانی است که معارف الاهی و عقاید حقّه را تبیین و تعلیل کرد و از آن دفاع و حمایت نمود؛ لذا نزد محققان علوم الاهی، رسول اکرم(ص) معلّم اول و علی بن ابی‏طالب (ع) معلّم ثانی معروفند و هیچ فرد دیگری توان تحریر مسائل عمیق توحید و سایر اسما و اوصاف خداوند را نداشت.