22 01 2024 2222958 شناسه:
image
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:

قرآن پژوهان هم باید باب معرفت و فهم معارف را بشناسند و هم در کار عملی تنها از خدا خشیت داشته باشند

 ​​​​​​​نخستین همایش بین‌المللی قرآنی «رسالات‌الله» روز شنبه، ۱۶ دی‌ماه با پیام آیت الله العظمی جوادی آملی و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین استاد مرتضی جوادی آملی در تهران برگزار گردید.

​​​​​​​حجت الاسلام و المسلمین استاد مرتضی جوادی آملی در نخستین همایش بین‌المللی قرآنی «رسالات‌الله» که روز شنبه در محل تالار شهید مفتح دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، برگزار شد بیان داشت: بعد از اینکه روشن شد بشر نمی تواند خودش به تنهایی هم راه سعادت و هم طریق هدایتش را بیابد، تعالیم انبیاء و رسالات الهی به کمک انسان آمد.

ایشان بیان داشت: خدای عالم دستگاه قوی و مستحکم وحی را به گونه ای منظم و استوار ایجاد کرده و در طول تاریخ، همه انبیاء الهی خصوصا نبی گرامی اسلام با بهره مندی از کتاب الهی که «ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم»، مسیر هدایت و غایت سعادت را به انسان معرفی نمود.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: اما انسان برای فهم این تعالیم دارای زمینه ها و استعدادهایی است که باید به آن توجه داشت، انبیاء الهی که از امیین انتخاب شدند، چالش فکری نداشتند و مستقیما وحی را تلقی می کردند و در مقام تلقی وحی هم مشکلی نداشتند، آنچه گفته اند عین همان حقیقتی است که خدا بر آنها القاء کرده است، بنابراین در حوزه عقل نظر، فهم حقایق و معارف، آنگونه که باید باشد اتفاق افتاده است، علامه طباطبایی عصمت را در مقام تلقی وحی، هم در مقام فهم، و هم در مقام ابلاغ برای انبیاء ترسیم کرده است.

ایشان بیان داشت: خداوند در قرآن می فرماید : ﴿الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لایَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللّهَ وَ کَفى بِاللّهِ حَسِیباً﴾ چالش این آیه در ﴿ الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللّهِ﴾ نیست، این بخش که به اندیشه بر می گردد و قطعا اندیشه ها باید در سلامت و صحت کامل قرار بگیرند و فهم درست نسبت به آیات الهی بیابند، اما چالش در بخش دوم هست که به حوزه عملی بر می گردد، البته انبیاء الهی هیچ کدام از این دو چالش را نداشتند چون هم معصوم بودند و هم در خشیت نیز موحد بودند و از غیر خدا نمی ترسیدند، اما چالش دوم برای مبلغان و مفسرانی است که آیا  می توانند براحتی در کسوت تبلیغ قرار بگیرند و مفسر و مبین بشوند تا بتواند حقایق قرآنی را تبیین کنند؟ این کار آسانی نیست! ﴿وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لایَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللّهَ﴾.

ایشان بیان داشتند: قدرت ها با تحمیل و تهدید عالمان دینی می خواهند هم در مقام فهم از یک سو و ابلاغ از سوی دیگر تاثیر بگذارند، قرآن می فرماید از غیر خدا نترسیدند، نه تهدیدها  و نه تطمیع ها، اجازه ندهد از مسیر فهم قرآن دست بردارید و مطابق با نظر حکمرانان سخن بگویید! و این وقتی ممکن است که مفسران و مبلغان اهل شجاعت و شهامت باشند،تا تهدید و تطمیع در فهم آنها تاثیر نگذارد!

ایشان در پایان ابراز داشت: برگزاری این همایش ها برای آن است که قرآن پژوهان هم باب معرفت و فهم معارف را بهتر بشناسند و هم در کار عملی تدبیری بیاندیشیند که خشیت تنها برای خدا باشد.​​​​